Σκαρφάλωσε στην 4η θέση και βλέπει ακόμα και σεντόνι

Η αντεπίθεση της Λιλ συνεχίζεται και με τη νίκη 2-0 στην έδρα της Τουλούζ προσπέρασε τη Ρεν και μάχεται πλέον ακόμα και για την έξοδο στο Champions League.

Η μεταμόρφωση της Λιλ από τον Πάουλο Φονσέκα έχει φέρει μαγικά αποτελέσματα για την προπέρσινη πρωταθλήτρια Γαλλίας, η οποία επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Τουλούζ για την 28η αγωνιστική της Ligue 1, προσπέρασε τη Ρεν στην 5η θέση και μάχεται πλέον για το καλύτερο δυνατό ευρωπαϊκό "εισιτήριο".

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα στο παιχνίδι, είχαν δοκάρι και μεγάλες ευκαιρίες, όμως ο Λικά Σεβαλιέ κι η αστοχία διατήρησαν το μηδέν. Ο Μαξίμ Ντιπέ είχε κι αυτός αρκετή δουλειά μέχρι το 85ο λεπτό, όταν μια αντεπίθεση των "λιλουά" έβγαλε τον Αλεξάντρο Ριμπέιρο σε θέση βολής για το 1-0. Στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μοχαμάν Μπαγιό έκανε το 2-0 και "κλείδωσε" τη νίκη των φιλοξενουμένων.

Σημειώνεται ότι το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά στο 1ο μέρος λόγω ξαφνικής κι έντονης μπόρας.