Σκόραρε ξανά στις καθυστερήσεις και κράτησε το αήττητο για 46ο ματς

Η Λεβερκούζεν δεν γίνεται να χάσει τη φετινή σεζόν, αποδεικνύοντας ότι είναι άτρωτη και στο παιχνίδι κόντρα στην Στουτγκάρδη, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Θάνατος, φόροι και γκολ της Λεβερκούζεν στο τέλος που κρατάει το αήττητό της στη σεζόν. Αυτά είναι τα τρία πιο σίγουρα πράγματα στην ανθρωπότητα και ο αγώνας απέναντι στην Στουτγκάρδη το επιβεβαίωσε. Οι πρωταθλητές Γερμανίας βρέθηκαν στα σχοινιά, όμως γύρισαν από δύο γκολ πίσω, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, για την 31η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο έδειχναν ευδιάθετοι στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά, κυριαρχώντας απόλυτα και δημιουργώντας φάσεις για γκολ. Ο Πάτρικ Σικ είχε την πιο μεγάλη εξ αυτών, με τον Τσέχο να προτιμάται για την επίθεση σε μία ενδεκάδα με αλλαγές, ενόψει και του ημιτελικού Europa League κόντρα στη Ρόμα.

Η δράση μεταφέρθηκε στο 2ο μέρος, το οποίο άρχισε με γκολ του Κρις Φίριχ για τους Σουηβούς, έπειτα από ριμπάουντ σε μία επικίνδυνη αντεπίθεση και επέμβαση του Λούκας Χραντέτσκι. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, στο 56' ο Ντενίζ Ουντάβ σκόραρε για 18η φορά στο φετινό πρωτάθλημα κι έριξε στα σχοινιά τη Λεβερκούζεν.

Η άμεση απάντηση του Αμίν Αντλί άνοιξε τον δρόμο της αντεπίθεσης, με τον Αλόνσο να ρίχνει στον αγώνα τους Φλόριαν Βιρτς και Βίκτορ Μπονιφέις λίγο αργότερα, ψάχνοντας την επιστροφή. Ευκαιρίες δεν είχε πολλές, όμως είχε το ατού της, που είναι τα γκολ μετά το 88'.

Στα 16 που είχε πετύχει μέχρι στιγμής, προστέθηκε κι αυτό του Ρόμπερτ Άντριχ έπειτα από αναμπουμπούλα στην περιοχή της Στουτγκάρδης στο 90+6', με το 2-2 να σηματοδοτεί το 46ο παιχνίδι της φετινής σεζόν χωρίς ήττα για τη Λεβερκούζεν.