Συντριβή και μαύρα σύννεφα από νωρίς για Σάλκε

Μετά την οκτάρα στην πρεμιέρα από την Μπάγερν Μονάχου, η Σάλκε διαλύθηκε εντός έδρας κι από την Βέρντερ Βρέμης (1-3), κάτι που προϊδεάζει για εξελίξεις στο θέμα προπονητή.

Δεν είναι εικόνα ομάδας Bundesliga αυτή. Η Σάλκε έχει να κερδίσει προ.. πανδημίας (από τον Ιανουάριο), μετράει 18 παιχνίδια δίχως τρίποντο στο πρωτάθλημα, όπου μετά από δύο αγωνιστικές έχει πετύχει ένα γκολ, έχοντας δεχθεί 11!

Κι άντε εντάξει, το 8-0 από την υπερηχητική Μπάγερν Μονάχου δικαιολογείται. Το να μην μπορείς να σκοράρεις απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης παρά μόνο το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις και να εισπράττεις εντός έδρας τριάρα, όχι.

Λογικά, μετά το 1-3 ο Ντέιβιντ Βάγκνερ θα αποτελέσει παρελθόν, αφού οι βασιλικοί μπλε χρειάζονται ένα γερό ηλεκτροσόκ για να συνέλθουν.

Δήμιος της Σάλκε ο Νίκλας Φίλκρουγκ, ο οποίος σαν σε προπόνηση έφτασε στο χατ-τρικ. Σε δύο στατικές φάσεις έκανε την ζημιά στο πρώτο μέρος απέναντι σε μία κοιμώμενη άμυνα (22’, 37’), ενώ ολοκλήρωσε την μεγαλειώδη εμφάνιση της Βέρντερ Βρέμης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 59ο λεπτό για το τελικό 0-3.

Παρότι οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καμπάκ (84’) μείωσαν στο τελικό 1-3 με τέρμα του Ουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.