Τεσσάρα με σούπερ ανατροπή η Ίντερ, τριάρα η Ρόμα

Αν και βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στο 62' η Ίντερ έκανε τρομερή ανατροπή και επικράτησε 4-2 της Τορίνο στο "Μεάτσα" ενώ η Ρόμα καθάρισε με 3-0 από το ημίχρονο την Πάρμα

Η Τορίνο ήταν εξαιρετική για πάνω από μία αγωνιστική ώρα στο "Μεάτσα" και με τα γκολ των Τζάτζα (45+2') και Ανσάλντι (62' με πέναλτι) έδειχνε ικανή να πάρει μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Ίντερ για την 8η αγωνιστικη της Serie A, όμως κάπου εκεί το θηρίο ξύπνησε και η ανατροπή ήταν θέμα χρόνου.

Οι Σάντσες και Λουκακού έφεραν απόλυτη ισορροπία με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και στο 84' ο Βέλγος διεθνής επιθετικός έδωσε προβάδισμα στους νερατζούρι από το σημείο του πέναλτι για πρώτη φορά στο παιχνίδι, για να προσθέσει το κερασάκι στην τούρτα ο Λαουτάρτο Μαρτίνες, γράφοντας το 4-2 στο 90ο λεπτό.

Την ίδια ώρα, η Ρόμα δεν δυσκολευόταν να πάρει το τρίποντο απέναντι στην Πάρμα επικρατώντας 3-0 στο "Ολίμπικο" με σταρ τον Μιχιταριάν (2 γκολ), ενώ σημαντικές έκτος έδρας επιτυχίες πανηγύρισαν Σασουόλο (ανέβηκε στην κορυφή με το 2-0 επί της Βερόνα) και Μπολόνια (αποσπάστηκε τέσσερις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη με το 2-1 κόντρα στην Σαμπντόρια).