Την σκόρπισε στους έξι ανέμους

Με τέσσερα γκολ από το πρώτο ημίχρονο στις πρώτες τέσσερις τελικές της προς την εστία και συνολικά πέντε διαφορετικούς σκόρερ, η αμείλικτη Νάπολι διέλυσε την Φιορεντίνα με το τελικό 6-0 στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», παραμένοντας σε ευρωπαϊκή τροχιά. Δεν σταματούν ν' αγχώνονται οι «βιόλα» για τις χαμηλές θέσεις...

Το... πάρτι της Νάπολι ξεκίνησε μόλις στο 5ο λεπτό με την πρώτη της επίθεση στο παιχνίδι, όταν από τον Λοζάνο που έκανε την κούρσα από δεξιά και το γύρισμα στην περιοχή, ο Πετάνια άφησε στον Ινσίνιε για το 1-0.

Η Φιορεντίνα ανέβασε στροφές, πίεσε, έφτασε απειλητικά στα καρέ του Οσπίνα, έβαλε δύσκολα στην άμυνα των «παρτενοπέι», είχε μεγάλη ευκαιρία με δοκάρι του Μπιράγκι στο 23' και χαμηλό σουτ του Ριμπερί αμέσως μετά, όμως, το σύνολο του Γκατούζο πάτησε γκάζι και τελείωσε το ματς.

Στο 36' ο Ντέμε με προβολή από νέα ασίστ του Πετάνια έκανε το 2-0, στο 38' ο Λοζάνο με τον ίδιο τρόπο από το δεύτερο δοκάρι έπειτα από... χορό του Ινσίνιε ανάμεσα από τρεις αμυνόμενους ανέβασε περισσότερο τον δείκτη του σκορ και στο 45' ο Ζιελίνσκι άλλαξε πόδι έξω από την περιοχή και με χαμηλό σουτ διαμόρφωσε το 4-0.

Το 5-0 της μονόπλευρης αναμέτρησης διαμορφώθηκε από τον Λορέντζο Ινσίνιε στο 72' σκοράροντας από την άσπρη βούλα, αφού νωρίτερα από δικό του εντυπωσιακό σουτ ο Ντράγκοβιτς απέκρουσε και ο Μπακαγιόκο κέρδισε την ανατροπή από τον Καστροβίλι. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με τρομερή ενέργεια, δυο ντρίμπλες και αριστερό σουτ ο Πολιτάνο στο 89'.

Με αυτό το αποτέλεσμα και αυτό το σκορ η Νάπολι παραμένει άνετα στην 6άδα, τη στιγμή που η Φιορεντίνα κοιτάζει σίγουρα πίσω από τον ώμο για τις ομάδες που ακολουθούν από χαμηλά...