Νέα γκέλα για Τότεναμ! (στιγμιότυπα)

Χωρίς νίκη εδώ και τέσσερα σερί παιχνίδια παραμένει στην Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ, η οποία «κόλλησε» στην έδρα της Γουότφορντ (0-0), με τις «σφήκες» να χάνουν και πέναλτι για να πάρουν το τρίποντο.

Ο Γενάρης πάει... χάλια για την Τότεναμ!

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο αγνοεί τη νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ τον πρώτο μήνα του 2020, παραμένοντας χωρίς τρίποντο εδώ και τέσσερα σερί παιχνίδια (σσ. μία νίκη μόνο στο Κύπελλο Αγγλίας). Αυτή τη φορά, η Τότεναμ «κόλλησε» στην έδρα της Γουότφορντ (0-0), ενώ θα πρέπει να αισθάνεται και τυχερή μιας και οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Μετά την έλευση του Νάιτζελ Πίρσον, πάντως, η Γουότφορντ είναι φουλ ανεβασμένη. Παραμένει αήττητη στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις, μετρώντας 4 νίκες και 2 ισοπαλίες, έχοντας ανέβει πλέον πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Και έδειξε και μέσα στον αγωνιστικό χώρο ότι είναι ανεβασμένη καθώς έβαλε πολύ δύσκολα στην Τότεναμ. Στους φιλοξενούμενους δε, έλειπε και η ποιότητα και η κάθετη μπαλιά του Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος έμεινε στον πάγκο από τον Ζοσέ Μουρίνιο και οι φήμες για την μετακίνησή του στην Ίντερ συνεχίζουν να φουντώνουν. Όπως και η απουσία του τραυματία Χάρι Κέιν, με την οποία, βέβαια, πρέπει να συμβιβαστούν οι «spurs».

Αφού, λοιπόν, πέρασε μια ώρα ισορροπημένου παιχνιδιού με λίγες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, η Γουότφορντ άγγιξε το γκολ και το προβάδισμα με τη συμπλήρωση 70 λεπτών. Όμως, ο Γκατσανίγκα νίκησε από τα 11 βήματα τον Ντίνι και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Το οποίο λίγο έλειψε να αλλάξει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά η προβολή τού Λαμέλα δεν πέρασε την γραμμή του τέρματος για... χιλιοστά, σε μια φάση που έμοιαζε με αυτή της περασμένης σεζόν στο Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ.

Το φιλμ του αγώνα:

-Μετά από 20 λεπτά, παραμένει 0-0 το ματς

29’ Σουτ του Son από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Foster

38’ Τετ-α-τετ του Μόουρα αποκρούει ο Φόστερ

40’ Ωραία μπαλιά στον Son όμως το σουτ εν κινήσει κατέληξε ψηλά άουτ.

Έναρξη β’ μέρους

47’ Γύρισμα του Sarr στον Doucoure που από την μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα μόλις έξω! Μεγάλη ευκαιρία για την Watford

51’ Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με σουτ του Sarr από καλή θέση να καταλήγει άουτ!

53’ Μεγάλη ευκαιρία για τους Spurs. Σέντρα του Son, κεφαλιά του Dele Ali μόλις έξω!

59’ Ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

61’ Από πλάγια δεξιά ο Son βγήκε στην αντεπίθεση όμως το διαγώνιο σουτ του κατέληξε λίγο έξω!

69’ Χέρι του Vertonghen και πέναλτι για την Warford!

70’ Ο Deeney εκτελεί και ο Gazzaniga αποκρούει!

Dd

81’ Πιέζει η Watford ενώ οι Spurs απειλούν με αντεπιθέσεις.

87’ Γύρισμα του Aurier διώχνει σωτήρια ο Foster!

92+ Διώχνει στη γραμμή ο Dawson μετά απο προβολή παίκτη της Τότεναμ! Για χιλιοστά δεν πέρασε η μπάλα τη γραμμή!

Watford: Foster, Mariappa, Dawson, Cathcart, Masina, Chalobah, Capoue, Sarr, Doucoure, Deulofeu, Deeney

Πάγκο: Pussetto, Gomes, Gray, Quina, Holebas, Kabasele, Pereyra

Tottenham: Gazzaniga, Aurier, Alderweireld, Vertonghen,Tanganga, Winks, Alli, Lamela, Lo Celso, Son, Lucas Moura

Πάγκο: Sanchez, Vorm, Dier, Sessegnon, Eriksen, Skipp, Fernandes.