Εννιά γκολ και αποκλεισμός για Τότεναμ!

Ματσάρα στο Γκούντισον Παρκ με τη Έβερτον να παίρνει στην παράταση με 5-4 - η κανονική διάρκεια 4-4 - την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Εννιά γκολ, σασπένς, αγωνία, ανατροπές, εναλλαγή συναισθημάτων και την πρόκριση να γέρνει πότε υπέρ της μίας, πότε υπέρ της άλλης πλευράς. Έβερτον και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες 4-4 στην κανονική διάρκεια με την πρώτη να παίρνει τη νίκη (5-4) στην παράταση και την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Τότεναμ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Λίβερπουλ κι άνοιξε το σκορ με τον Ντάβινσον Σάντσες στο τρίτο λεπτό.

Ακολούθησε, ωστόσο, καταιγίδα ύστερα από τους γηπεδούχους. Ο Κάλβερτ-Λιούιν στο 36' ισοφάρισε σε 1-1, από ασίστ του ο Ρισάρλιζον έκανε το 2-1 στο 38' και ο Σίγκουρντσον με εκτέλεση πέναλτι το 3-1 στο 43'.

Οι σπερς, ωστόσο, κατάφεραν να μειώσουν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λαμέλα στο τρίτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου μέρους έκανε το 3-2.

Και στο 57'... 3-3! Με το δεύτερο γκολ του Ντάβινσον Σάντσες. Στο 68ο λεπτό ο Ρισάρλιζον πέτυχε και αυτός δεύτερο γκολ για το 4-3.

Ο Χάρι Κέιν, όμως, στο 83' έκανε το 4-4 και "αποφάσισε" να στείλει την πρόκριση στην παράταση. Εκεί η Έβερτον πήρε την πρόκριση με τον Μπερνάρντ στο 97ο λεπτό να κάνει το 5-4.

Ήδη στους 8 βρίσκονται οι δύο ομάδες του Μάντσεστερ (Γιουνάιτεντ και Σίτι), Μπόρνμουθ, Λέστερ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

ΕΒΕΡΤΟΝ (Κάρλο Αντσελότι): Όλσεν, Κιν, Γκόντφρι, Μίνα, Ντιν (107' Χόλγκεϊτ), Ντουκουρέ, Ντέιβις, Ιγουόμπι (70' Μπερνάρντ), Σίγκουρντσον, Ρισάρλιζον, Κάλβερτ-Λιούιν (55' Κόουλμαν).

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ζοζέ Μουρίνιο): Λορίς, Ντόχερτι (99' Σισοκό), Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Χόμπιεργκ, Εντομπελέ (91' Γουίνκς), Μπέρχβαϊν (53' Κέιν), Λαμέλα (98' Βινίσιους), Λούκας Μόουρα (77' Ντέλε Άλι), Σον.