«Κόλλησε» πάλι η Τότεναμ - Ξεχνάει την Ευρώπη η Έβερτον

Χωρίς σκορ (0-0) ολοκληρώθηκε το… απογοητευτικό Μπόρνμουθ-Τότεναμ για την 34η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Ισοπαλία στο Έβερτον-Σαουθάμπτον, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ (1-1) και τους φιλοξενούμενους να έχουν χάσει πέναλτι με τον Γουόρντ-Πράους στο 28ο λεπτό.

Μπόρνμουθ-Τότεναμ 0-0

Εντελώς άχρωμο το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, χωρίς συγκινήσεις αλλά και ίχνος φάσεων μπροστά από τις δύο εστίες. Έντονα τα επιθετικά προβλήματα για τα «σπιρούνια», τα οποία αδυνατούσαν να δομήσουν ορθολογικές προσπάθειες για γκολ σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Κράτησε με ευκολία το μηδέν η Μπόρνμουθ, η οποία σκόραρε μάλιστα στο 90ο λεπτό με τον Γουίλσον αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθά με τη συμβολή του VAR διότι ο άσος των «κερασιών» έστειλε με το χέρι την μπάλα στα δίχτυα…

Η μοναδική αλλά τεράστια ευκαιρία του ματς καταγράφηκε στο 5ο από τα 12 (!) λεπτά των καθυστερήσεων, με τον Χάρι Γουίλσoν να νικιέται από τον Ούγκο Γιορίς σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Έβερτον-Σαουθάμπτον 1-1

Εντυπωσιακή η Σαουθάμπτον στο πρώτο ημίωρο του ματς. Οι «Άγιοι» έχασαν πέναλτι με τον Γουόρντ-Πράους στο 28ο λεπτό (σ.σ. οριζόντιο δοκάρι και άουτ)αλλά τρία λεπτά αργότερα (31’) ο Ντάνι Ινγκς άνοιξε το σκορ με το 19ο φετινό γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ. Το 1-1 «έγραψε» ο Ριτσάρλισον στο 43ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική μακρινή μπαλιά του Ντιν, με το σκορ να παραμένει σε αυτά τα επίπεδα έως το τελικό σφύριγμα.