Τρελό party της Βόλφσμπουργκ στο Λεβερκούζεν!

Η Βόλφσμπουργκ τήρησε την παράδοση και πέρασε εμφατικά από την έδρα της Λεβερκούζεν (1-4) σταματώντας το σερί της και σφίγγοντας την 6η θέση.

Οι Λύκοι μάχονται για την έξοδο στο Europa League και πήραν μεγάλη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που μόλις είχε ανέβει στο Νο3 της Bundesliga, ενώ οι ίδιοι κράτησαν πιο σφιχτά το Νο6. Ετσι, διατηρήθηκε η εντυπωσιακή παράδοση που είχαν οι Wolfe στην έδρα της Λεβερκούζεν καθώς έφυγαν από εκεί με 6ο διπλό τα τελευταία 8 χρόνια.

Στο 43’ ο Πόνγκρατσιτς έπειτα από καταπληκτικό φάουλ του Αρνολντ έκανε το 0-1 με κεφαλιά σε ένα πρώτο μέρος στο οποίο η Βόλφσμπουργκ πίεσε καταπλητκικά στο αντίπαλο μισό και δημιούργησε blackout στην Λεβερκούζεν. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανάγκασαν την ομάδα του Πέτερ Μποσζ να καταρρεύεσει ολοκληρωτικά μέσα σε ένα δεκάλεπτο.

Στο 64’ το φάουλ του Αρνολντ κόντραρε και πήγε μέσα (0-2) και τρία λεπτά μετά με κεφαλιά ο Στέφεν μετά τη σέντρα του Ζοάο Βίκτορ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στο Πόνγκρασιτς ο 75’ έδωσε με νέα κεφαλιά και δεύτερο προσωπικό γκολ χαρακτήρα party στο ματς και στο 85’ ο Μπαουμγκάρντλινγκερ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 1-4.