Ξανά Μαγεία από τους Μπεργκαμάσκι

Μια Αταλάντα μαγική, μια Αταλάντα απίστευτη διέλυσε την Μπρέσια με 6-2 ανέβηκε και πάλι στην 2η θέση και μείωσε στους 6 την διαφορά της από την Γιουβέντους.

Αυτή η ομάδα δεν παίζεται, αυτή την ομάδα χαίρεσαι να την βλέπεις, αυτή η ομάδα έχει δημιουργήσει φιλάθλους με όσα κάνει φέτος σε Ιταλία, αλλά και Champions League. Μιλάμε φυσικά για την Αταλάντα η οποία και μετά την διακοπή λόγω κορονοϊκού συνεχίζει να είναι από... άλλον πλανήτη.

Οι Μπεργκαμάσκι δεν σταματούν πουθενά, με την Μπρέσια να είναι το νέο τους θύμα. Και τι θύμα, καθώς η Αταλάντα ήταν σε μεγάλα κέφια και διέλυσε την αντίπαλό της με 6-2. Με τη νίκη αυτή έφτασε τους 70 βαθμούς ξεπερνώντας την Ίντερ και είναι πλέον μόνη δεύτερη, ενώ η Μπρέσια έμεινε στους 21 και την 19η θέση και πλέον δύσκολα μπορεί να ελπίζει σε σωτηρία.

Στα του αγώνα, δεν υπήρξε το παραμικρό ενδιαφέρον. Ίσως μόνο λίγο στο 5', όταν ο Τορεγκρόσα ισοφάρισε το γκολ του Πάσαλιτς στο 2'. Μέχρι να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο πάντως οι γηπεδούχοι με τους Ντε Ρουν, Μαλινόσκι και Ζαπάτα στο 25', 28' και 30' είχαν κάνει το 4-1. Στο δεύτερο ημίχρονο είπαν να κατεβάσουν λιγο ρυθμό, έβαλαν βέβαια ακόμα δύο γκολ με τον Πάσαλιτς στο 55' και 58' και μετά απλά περίμεναν να τελειώσει ο αγώνας με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Σπάλεκ στο 83'.

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο (80 Ρόσι) - Σούταλο, Καλντάρα, Τζιμίστι (74' Τσιμπόρα) - Καστάιν (73' Μπελανόβα), Ντε Ρουν, Ταμέζε, Γκόσενς - Πάσαλιτς, Μαλινόφσκι (74' Πίκολι) - Ζαπάτα (46' Κόλεϊ).

Μπρέσια (Ντιέγο Λόπες): Αντρενάτσι - Σεμπρίνι, Ματέγιου, Τσάνσελορ, Μανγκραβίτι - Σπάλεκ, Ντεσένα, Βιβιάνι (57' Τονάλι), Μπιάρνασον - Ντοναρούμα (67' Αγιέ), Τορεγκόρσα (61' Ντόι).