Χάλκινο ξανά με ανατροπή οι τρικολόρ!

Η ψυχωμένη Γαλλία με ανατροπή (έχανε με 25-40 στο 25΄) επικράτησε με 67-59 της Αυστραλίας στον μικρό τελικό και πήρε 2ο σερί χάλκινο μετάλλιο σε Παγκόσμιο. Κορυφαίος ο Ντε Κολό με 19 πόντους.

Για 2ο σερί Παγκόσμιο το χάλκινο κατέληξε στην Γαλλία. Η ομάδα του Κολέ έκανε μεγάλη ανατροπή από το -15 (25-40 στα μέσα της 3ης περιόδου) και πάτησε στο βάθρο ξανά μετά το 2014 και το Παγκόσμιο της Ισπανίας.

Οι Αυστραλοί έδειξαν ξανά να μένουν από δυνάμεις στο τέλος, με τους ψυχωμένους τρικολόρ να το εκμεταλλεύονται. Παίκτες-κλειδιά οι Ντε Κολό, Μπατούμ και Αλμπισί.

Ο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ ήταν και πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ενώ οι άλλοι 2 της ομάδας του Κολέ είχαν από 9. Ο Φουρνιέ είχε 16, αλλά ήταν άστοχος με 5/17 σουτ.

Στον αντίποδα ο Ινγκλς μέτρησε 17 και ο Μιλς έμεινε στους 15, αφού στο τέλος πήγαινε μόνο με την ψυχή και όχι με τα πόδια, λόγω υπερπροσπάθειας σε ημιτελικό και τελικό.

Το ματς

O Πάτι Μιλς ξεκίνησε ζεστός στον μικρό τελικό και με 8 πόντους του, έκανε το 4-10 για την Αυστραλία στο 5', βάζοντας δύσκολα στην άμυνα των Γάλλων. Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Boomers να έχουν το προβάδισμα και τους τρικολόρ να καταφέρνουν απλά να μειώσουν σε 11-16 με το τρίποντο του Ντε Κολό στην τελευταία φάση της περιόδου.

Ο Ινγκλς άρχισε να ξυπνά στην 2η περίοδο και με καλάθι του έγραψε το 15-21 στο 14'. Ο Φουρνιέ με 3 βολές μείωσε σε 18-22 στο 15'. Η ομάδα του Λεϊμάνις ισοφάρισε την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, αφού σκόραρε για το 18-26 με τον Λαντέιλ, αναγκάζοντας τον Κολέ να καλέσει timeout. Ο Ινγκλς με δύσκολο σουτ έκανε το 21-30, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου. Ο Φουρνιέ ήταν άστοχος στο πρωτο ημίχρονο, αφού μέτρησε 2/9 σουτ, όμως κατάφερε να βάλει 9 πόντους. Οι Γάλλοι ήταν τραγικοί στα δίποντα, σουτάροντας με 6/26!

Με το πρώτο καλάθι του Ντελαβεντόβα στο ματς, οι Boomers ξέφυγαν για 12 (23-35) στο 22'. Ο Φουρνιέ με τρίποντο μείωσε σε 28-40 στο 23'. Οι Γάλλοι με τρίποντο του Μπατούμ έκαναν το 32-42 και ανάγκασαν τον Λεϊμάνις να πάρει εσπευσμένα timeout. Oι τρικολόρ δεν σταμάτησαν εκεί και με το lay up του Ντε Κολό μείωσαν σε 38-44. Οι Γάλλοι μετέτρεψαν το 25-40 του 25ου λεπτού σε 42-46 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ντε Κολό με 5 σερί πόντους έκανε το 50-46 για τη Γαλλία στο 31'. Ο Μιλς έφερε το ματς στην ισορροπία (50-50) με όμορφη προσπάθεια. Ο Γκομπέρ έγραψε το 60-56, 2 λεπτά για το τέλος.Ο Αλμπισί κάνειο το 63-56, 1 λεπτό για το τέλος. Mε τρίποντο του Μιλς έγινε το 64-59. Ο Μπατούμ με 1/2 βολές έκανε το 67-59 στα 24 δευτερόλεπτα και το ματς δεν είχε γυρισμό.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 21-30, 42-46, 67-59

Πηγή: gazzetta