ΑΤP Finals: Στα ημιτελικά ο θρύλος Τζόκοβιτς

Δίχως να κάνει vintage εμφάνιση, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε στα δύο σετ του Αλεξάντερ Ζβέρεφ και θα είναι ξανά παρών στα ημιτελικά ενός ATP Finals στο blockbuster ματς κόντρα στον Ντομινίκ Τιμ.

Δεν θα μπορούσε να λείπει από ακόμα έναν ημιτελικό ATPFinals. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκανε μια καλή αλλά όχι vintage εμφάνιση δίχως αυτό να του στοιχίσει κάτι μιας και επικράτησε του Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 6-3, 7-6(4) και έκλεισε το δεύτερο ζευγάρι των μαγικών ημιτελικών του Σαββάτου στο Λονδίνο.

Μεντβέντεφ - Ναδάλ και Τζόκοβιτς-Τιμ είναι οι δύο σούπερ αγώνες που θα απολαύσουμε το Σάββατο στην Ο2 arena, δύο ματς που ξεκινούν πραγματικά από το 50/50 και αναμένονται απίστευτα αμφίρροποι!

Ανακούφιση για τον Νόλε που δεν ήθελε με τίποτα να αποκλειστεί για δεύτερη σερί σεζόν από τους ομίλους, αλλά θα πρέπει τώρα να βάλει τα δυνατά του και να παρουσιαστεί καλύτερος το κρίσιμο Σαββατοκύριακο όπου θα κριθούν όλα!

Το ματς με τον Ζβέρεφ ήταν do or die εξαρχής και όταν ξεκινάς με break κόντρα στον αντίπαλό σου, όλα γίνονται πιο απλά!

Έτσι ακριβώς εκίνησε ο Νόλε το ματς, στο μοναδικό break που θα γινόταν γενικά στο ματς μιας και οι δύο τενίστες, κράτησαν όλες τις φορές το σερβίς τους έκτοτε, εύκολα ή δύσκολα.

Ο Τζόκερ έσωσε δύο break point του Ζβέρεφ στο 4-2 και έφτασε αρκετά άνετα στο 1-0 έχοντας κάνει την καλύτερη αρχή και απέμενε ακόμα ένα βήμα για την πρόκριση στους "4".

Ο Ζβέρεφ παρουσιάστηκε σαφώς καλύτερος στο δεύτερο σετ, άρχισε να παίρνει τα ηνία στα ράλι αλλά η ανωτερότητα του δεν αποτυπώθηκε στο σκορ.

Έφτασε σε ένα break point και σε τρία συνεχόμενα 30-30 στο σερβίς του Τζόκοβιτς αλλά ο Νόλε, κυρίως με μεγάλα πρώτα σερβίς, ξεγλιστρούσε διαρκώς στους κρίσιμους πόντους.

Τελικά, το tie break έκρινε την έκβαση του ματς με τον Τζόκοβιτς να αναγεννάται μετά το αρχικό 0-2 και με ακροβατικές άμυνες συνδυασμένες με άριστα σερβίς, έκανε την ανατροπή στη διαδικασία και δεν έμπλεξε σε τρίτο σετ.

Το ότι δεν έχει κάνει ακόμα το πολύ μεγάλο ματς στο Λονδίνο ίσως και να είναι θετικό μιας και θα χρειαστεί, περισσότερο από ποτέ, να το κάνει το Σάββατο (21/11) κόντρα σε έναν εξαιρετικό Τιμ, όπως τον έχουμε δει μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

Δύο blockbuster ματς μας περιμένουν στο καλύτερο δυνατό φινάλε που θα μπορούσαμε να έχουμε!