Formula 1: Οι γύροι στην πρωτοπορία λένε όλη την αλήθεια

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula 1 του 2022 είχε δύο διαφορετικά «πρόσωπα». Αυτό της εκκίνησής του, με τη Scuderia Ferrari να μπαίνει στη σεζόν εντυπωσιακά κατακτώντας δύο νίκες σε τρεις αγώνες κι εκείνο που ακολούθησε, με την ιταλική ομάδα σταδιακά να «ξεφουσκώνει» και τη Red Bull Racing να καλύπτει το χαμένο έδαφος, να τη φτάνει, να την προσπερνά και τελικά να την αφήνει πολύ πίσω.

Κάπως έτσι ο Μαξ Φερστάπεν έφτασε στον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του και μάλιστα με χαρακτηριστική άνεση, σπάζοντας στην πορεία τα ρεκόρ των περισσότερων νικών μέσα σε μία σεζόν αλλά και της μεγαλύτερης συγκομιδής βαθμών.

Μαξ Φερστάπεν

Μία άλλη στατιστική κατηγορία στην οποία ο Ολλανδός βρέθηκε στην κορυφή, ήταν αυτή των γύρων στην πρωτοπορία. Μάλιστα, σε αυτό τον τομέα, είχε τα ηνία σχεδόν στους διπλάσιους γύρους από τον μεγάλο του αντίπαλο, Σαρλ Λεκλέρ.

Συγκεκριμένα, ο οδηγός της Red Bull Racing συμπλήρωσε 616 γύρους στην πρωτοπορία, έναντι μόλις 311 του Μονεγάσκου. Κι από εκεί και πέρα, οι επόμενοι τέσσερις στη λίστα ήταν επίσης, όπως κατατάχθηκαν και στην τελική βαθμολογία του 2022.

Σέρχιο Πέρεζ

Τρίτος ήταν ο Σέρχιο Πέρεζ της RBR με 147 γύρους στο «τιμόνι» αγώνα, τέταρτος ο Τζορτζ Ράσελ της Mercedes-AMG Petronas με 99, πέμπτος ο Κάρλος Σάινθ της Ferrari με 72 και έκτος ο Λούις Χάμιλτον, που ήταν μόλις 46 γύρους στην πρωτοπορία με τη W13.

Η λίστα περιλαμβάνει δύο ακόμα ονόματα και διόλου τυχαία, είναι τα ονόματα δύο πρωταθλητών. Του τετράκις παγκόσμιου, Σεμπάστιαν Φέτελ της Aston Martin, καθώς και του κατόχου δύο τίτλων, Φερνάντο Αλόνσο, που αγωνιζόταν με τα χρώματα της Alpine F1.