Μανέ/Τραυματισμός στο κεφάλι, γκολ και αναγκαστική αλλαγή!

Την πρόκριση στους «8» του Κόπα Άφρικα πανηγύρισε η Σενεγάλη απέναντι στο Πράσινο Ακρωτήρι, με τον Σαντιό Μανέ να «κλέβει» την παράσταση με θετικό και αρνητικό πρόσημο σε 16 λεπτά. Τραυματίστηκε, συνέχισε, σκόραρε και… αντικαταστάθηκε, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φρόντισε να βοηθήσει την Σενεγάλη ο Σαντιό Μανέ, ο οποίος σκόραρε και πάλι, άνοιξε το σκορ απέναντι στο Πράσινο Ακρωτήρι για το τελικό 2-0, αλλά μετατράπηκε σε απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης σε 16 λεπτά!

Αρχικά, στο 54ο λεπτό, σωριάστηκε στο έδαφος έπειτα από μία σφοδρή σύγκρουση με τον τερματοφύλακα των τυπικά φιλοξενούμενων και έκανε άπαντες να πιστέψουν πως δεν θα καταφέρει να συνεχίσει.

Ωστόσο, ο επιθετικός της Λίβερπουλ και αρχηγός της ομάδας του «έσφιξε» τα δόντια και παρά την φυσιολογική ζαλάδα που αντιμετώπιζε, παρέμεινε στο γήπεδο.

Εννέα λεπτά αργότερα χρίστηκε σκόρερ, όντας ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Σενεγάλης μέχρι εκείνη την ώρα που είχε βρει δίχτυα στον θεσμό!

Ωστόσο, με την συμπλήρωση 70 λεπτών, έμοιαζε αδύνατο να συνεχίσει, δίνοντας την σκυτάλη στους συμπαίκτες του για να ολοκληρώσουν την δουλειά. Το 2-0 διαμορφώθηκε από τον Ντιένγκ στο 92’, η Σενεγάλη προκρίθηκε και ο Σαντιό Μανέ «έκλεψε» τις εντυπώσεις με τα 16… ιδιαίτερα λεπτά που διένυσε και την αυταπάρνησή του να αποχωρήσει επειδή ζαλιζόταν!