Πειστικός στην πρεμιέρα του ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Μίκαελ Ίμερ με 3-0 και έκλεισε θέση στη φάση των «64» του Australian Open.

Χωρίς να χρειαστεί να κάνει το σούπερ παιχνίδι, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 23χρονου Σουηδού (Νο.86) με 6-2, 6-4, 6-3 σε 2 ώρες και 10 λεπτά, για να κλείσει ραντεβού με τον Αργεντινό Σεμπάστιαν Μπάες. Ο 21χρονος τενίστας, Νο.88 στον κόσμο λύγισε με 6-4, 4-6, 6-3, 1-6, 6-2 τον Αλμπέρτ Ράμος Βινιόλας και πέτυχε την πρώτη νίκη του σε Grand Slam.

Υπήρξαν στιγμές που ο Ίμερ τον έφερε σε δύσκολη θέση και βοήθησαν σε αυτό και τα λάθη του Στέφανου, όμως ο Νο.4 τενίστας στον κόσμο βρήκε σχετικά άνετα τις λύσεις που χρειαζόταν και πέτυχε τη νίκη χωρίς απώλειες. Καλό είναι να πιέζεται και λίγο εν όψει της πιο «βαριάς» συνέχειας!

Συνολικά ο Στεφ είχε περισσότερα αβίαστα λάθη από τον Ίμερ (38-34), αλλά είχε και περισσότερους winners (30-18), δείγμα του πιο επιθετικού παιχνιδιού του. Προσπάθησε, μάλιστα, να στριμώξει τον αντίπαλό του με τις προωθήσεις του στο φιλέ, οι οποίες ήταν ασυνήθιστα πολλές (34/48).

Ο Τσιτσιπάς πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ στο πρώτο σετ και με δύο μπρέικ βρέθηκε μπροστά με 1-4. Δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-0, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Ίμερ βρήκε τα πατήματά του και άρχισε να βάζει δύσκολα στον Στέφανο.

Παρότι, ωστόσο, προηγήθηκε δύο φορές με μπρέικ στο δεύτερο σετ, ο Στεφ είχε ισάριθμες απαντήσεις και τελικά πήρε το καθοριστικό προβάδισμα στο ένατο γκέιμ, που του έδωσε το δικαίωμα να σερβίρει με επιτυχία για το 2-0.

Αρκετά κλειστό ήταν και το τρίτο σετ, με τον Τσιτσιπά να κάνει το 2-1 με μπρέικ, αλλά να βλέπει τον αντίπαλό του να απειλεί τέσσερις φορές με μπρέικ στο επόμενο γκέιμ. Ο Στεφ κράτησε με νύχια και με δόντια, όμως βρέθηκε ξανά με την πλάτη στον τοίχο όταν ο Ίμερ προηγήθηκε με 0-40 στο 3-2.

Έσωσε άλλα πέντε μπρέικ πόιντ και τελικά καθάρισε τον αγώνα όταν σέρβιρε υπό πίεση ο Ίμερ στο 3-5. Μπορεί να μην ήταν η τέλεια εμφάνιση, το παραδέχτηκε και ο ίδιος, αλλά ο Στέφανος έδειξε χαρακτήρα στις κρίσιμες στιγμές και σε γενικές γραμμές ήταν μια πειστική εμφάνιση.

Ο 23χρονος τενίστας θα επιστρέψει στο court την Πέμπτη (20/1), για να συναντήσει τον Μπάες για πρώτη φορά στην καριέρα του.