Λύγισε και τον Μεντβέντεβ ο Τζόκοβιτς και έκανε το 3x3 στον όμιλο

Σε ένα εκπληκτικό ματς με διάρκεια 3 ώρες και 11 λεπτά ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε 2-1 σετ του Ντανίλ Μεντβέντεβ και πάει αήττητος στα ημιτελικά του ATP Finals στο Τορίνο.

Ηταν ένας αγώνας που δεν έκρινε τίποτα όσον αφορά το μέλλον των δύο στη διοργάνωση. Ο Τζόκοβιτς είχε περάσει στα ημιτελικά και ο Μεντβέντεβ είχε ήδη αποκλειστεί. Παίζονταν «μόνο» 200 πόντοι στη βαθμολογία της ATP και κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ. Κι όμως οι δύο παίκτες έδωσαν μια τρομερή παράσταση στον ιταλικό βορρά και ο κάτοχος 21 Grand Slam τίτλων αναδείχθηκε νικητής με 6-3, 6-7, 7-6 σε βάρος του Ρώσου που είπε addio με τρεις ήττες.

Ο Σέρβος, αφού έκανε το 3x3 θα συνεχίσει αύριο Σάββατο (19/11) τη μάχη για τον 6ο τίτλο του στο ATP Finals και την ισοφάριση του ρεκόρ του Ρότζερ Φέντερερ, αντιμετωπίζοντας στα ημιτελικά τον Αμερικανό, Τέιλορ Φριτς. Αν καταφέρει να τον αποκλείσει, τότε στον τελικό θα τον περιμένει ένας εκ των Στέφανου Τσιτσιπά, Κάσπερ Ρουντ, Αντρέι Ρούμπλεβ.

Ο Τζόκοβιτς έκανε πρώτος break στο πρώτο σετ για να πάει στο 5-3 και να το κατακτήσει, όμως η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο καλή για τον ίδιο. Το δεύτερο σετ πήγε στο tie-break και εκεί ο Ρώσος προηγήθηκε με 5-3. Παρά το γεγονός αυτό, ο Νόλε  επέστρεψε σε 5-5 όμως ο Μεντβέντεβ κρατήθηκε σε υψηλό επίπεδο και έκανε το 1-1. Στο tie-break πήγε και το τρίτο σετ. Ο Ρώσος με το σκορ στο 4-4 έκανε break σε ένα απίστευτο game και πήγε στο 5-4, όμως έχασε άμεσα το σερβίς του για να ηττηθεί με 7-2 και να χάσει το ματς.