Γουέστμπρουκ και Μπιλ μίλησαν στο τέλος

Με τους Γουέστμπρουκ και Μπιλ να έχουν μαζί 65 πόντους και τον πρώτο να χάνει το 7ο σερί triple-double για μία ασίστ, οι Γουίζαρντς επικράτησαν με 117-115 των Πέλικανς στην παράταση.

Οι Γουίζαρντς εξακολουθούν να παλεύουν για μία θέση στο play-in τουρνουά στην Ανατολή. Και, όπως έδειξαν κόντρα στους Πέλικανς, θα πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους για αυτό, παίρνοντας μία οριακή νίκη με 117-115 στην παράταση.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ ήταν αυτός που με 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ (στο τέλος ο Ίνγραμ αστόχησε σε σουτ απελπισίας από τα 19 μέτρα), αλλά και αυτός που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 105-105 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Κάπως έτσι, ο Γουέστμπρουκ ολοκλήρωσε μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση, έχοντας 36 πόντους, 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ, χάνοντας το 7ο σερί triple-double του για μία ασίστ, με τον Μπράντλι Μπιλ να προσθέτει 30 πόντους (με 0/9 τρίποντα) και τον Ντάνιελ Γκάφορντ 18 πόντους.

Για τους Πέλικανς, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 34 πόντους και ο Ζάιον Γουίλιαμσον 21 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-29, 62-61, 86-89, 105-105, 117-115

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Χατσιμούρα 6 (3/13 σουτ, 0/5 τρίποντα), Αβντίγια, Λεν 8 (5 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 36 (3 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπιλ 30 (0/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάθιους 3 (1), Λόπεζ 2, Γκάφορντ 18 (7 ριμπάουντ), Σμιθ 6, Νέτο 6, Μπόνγκα 2

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Γουίλιαμσον 21 (6 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 34 (12/27 σουτ, 4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άνταμς 6 (12 ριμπάουντ), Μπολ 4 (2/10 σουτ, 0/7 τρίποντα), Μπλέντσο 8 (5 ριμπάουντ), Τζόνσον 11, Ιγούντου, Μάρσαλ 16 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 8 (10 ριμπάουντ), Χέιζ 3, Λιούις 4 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο)