Κυριαρχία Λέικερς, ατυχία Χιτ στον πρώτο τελικό

Οι Λέικερς ποδοπάτησαν με 116-98 στον πρώτο τελικό του ΝΒΑ τους Χιτ, που είδαν τρεις σταρ τους να τραυματίζονται.
Ποιο ντέρμπι; Οι Λέικερς έκαναν περίπατο στον πρώτο τελικό του ΝΒΑ με 116-98 απέναντι στους Χιτ. Η διαφορά έφτασε και στο +32 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, τη στιγμή που το Μαϊάμι αγωνιά για τους τραυματισμούς των Μπάτλερ (και κυρίως) Ντράγκιτς και Αντεμπάγιο.

Ασταμάτητοι οι δύο σούπερ σταρ των «λιμνανθρώπων». Ο Άντονι Ντέιβις είχε 34 πόντους (11/21 σουτ), 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 τάπες, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς που κέρδισε σε πρώτο τελικό για μόλις δεύτερη φορά στην καριέρα του (2-8) άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 25 πόντους (9/17 σουτ), 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Ο Τζίμι Μπάτλερ με 23 και ο Κέντρικ Ναν με 18 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Χιτ που αναμένουν τα νεότερα για τους τραυματίες. Ο μεν Μπαμ Αντεμπάγιο έπαιξε μόλις 21 λεπτά έχοντας 8 πόντους με 2/8 σουτ, ο δε Γκόραν Ντράγκιτς σε 15 λεπτά είχε 6 πόντους με 3/8.

Το ματς

Το Game 2 θα διεξαχθεί τα ξημερώματα του Σαββάτου (4:00).

Τίποτα δεν προϊδέαζε για το τελικό σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι Χιτ με ένα 13-0 ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (10-23), την οποία όμως φρόντισαν να εξαφανίσουν οι Λέικερς. Το 18-28 έγινε στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου 31-28 και μετά την προσωρινή προσπέραση με τα διαδοχικά τρίποντα του Χίρο (41-43), η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ δεν ξανακοίταξε πίσω. Με οδηγό τον Ντέιβις και πολύτιμες λύσεις του Γκριν οι Λέικερς έκλεισαν το ημίχρονο με 65-48 και συνέχισαν να ξεμακραίνουν.

Τα άσχημα για το Μαϊάμι δεν σταμάτησαν εκεί. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Μπάτλερ γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο και στις αρχές της τρίτης περιόδου τέθηκαν νοκ άουτ οι Ντράγκιτς και Αντεμπάγιο με πρόβλημα στο αριστερό πόδι και στον ώμο αντίστοιχα. Άλλο που δεν ήθελαν οι Λέικερς και με τον Λεμπρόν έφτασαν στο +32, 87-55 στα μέσα του τρίτου δωδεκαλέπτου. Ο πρώτος τελικός είχε τελειώσει πρόωρα και απλώς οι προσπάθειες κυρίως του Ναν περιόρισαν στα τελευταία λεπτά τη ζημιά για τους Χιτ που σκέφτονταν περισσότερο την κατάσταση των τραυματιών τους.

Δωδεκάλεπτα: 31-28, 65-48, 93-67, 116-98