Λέικερς για... δαχτυλίδι, τέλος στο αήττητο του Μαϊάμι

Οι Χιτ μετρούσαν ένα ρεκόρ 10-0 στο Μαϊάμι, όντας μία από τις λίγες ομάδες στο ΝΒΑ με «απόρθητη» έδρα. Αλλά οι Λέικερς έδωσαν τέλος σε αυτό το σερί, δείχνοντας έτοιμοι για το δαχτυλίδι. Με εκπληκτικό το δίδυμο Τζέιμς-Ντέιβις, επικράτησαν με 113-110.

Ο αγώνας όταν αναμένονταν ήταν ντέρμπι, με τους Χιτ να έχουν το πρώτο ημίχρονο αλλά τους Λέικερς το δεύτερο, έχοντας στην μεγαλύτερη διάρκεια το προβάδισμα. Στα τελευταία λεπτά το Μαϊάμι έκανε την αντεπίθεση του, μειώνοντας σε 110-111 με τρίποντο του Ναν, με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Πόουπ είχε 1/2 βολές, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Νέο 1/2 από τον Πόουπ με τον Μπάτλερ να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα.

Για τους Χιτ (18-7) ο Μπάτλερ είχε 23 πόντους, ο Τζόουνς 17, ο Ναν 16 πόντους.

Από τους Λέικερς που είναι στο 23-3, ο Ντέιβις είχε 33 πόντους με 10 ριμπάουντ, ο Λεμπρόν Τζέιμς... έχασε για ένα ριμπάουντ το «triple double» έχοντας 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε ο Πόουπ.