Νικητές στην 2η παράταση οι Σέλτικς!

Επικό... παιχνίδι στην Βοστώνη, όπου οι Σέλτικς με τον Τέιτουμ να είναι από... άλλο πλανήτη και καθοριστικό τον Γκρόντον Χέιγουορντ στο τελευταίο λεπτό, επικράτησαν μετά από δύο παρατάσεις των Κλίπερς με 141-133.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, με τους Σέλτικς να έχουν το προβάδισμα και τους Κλίπερς να ακολουθούν. Με 46΄΄ για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Μόρις ισοφάρισε σε 114-114 και τον Ουόκερ να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

Στην πρώτη παράταση ο Τέιτουμ ήταν ασταμάτητος και οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 127-123. Αλλά οι Κλίπερς επέστρεψαν ώστε με τρίποντο του Σάμετ να ισοφαρίσουν σε 127-127. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στα 23΄΄,  υπήρξε μία φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι Κλίπερς όταν ο Ουίλιαμς ευστόχησε σε τρίποντο, κερδίζοντας και φάουλ από τον Χέιγουορντ με το σκορ στο 127-124. Αλλά οι διαιτητές θεώρησαν ότι το φάουλ έγινε πριν το σουτ και έτσι η μπάλα παίχθηκε από την πλάγια γραμμή. Στην δεύτερη παράταση ήταν η ώρα του Χέιγουορντ να αναλάβει... δράση πέτυχε τους τελευταίους επτά πόντους των Σέλτικς από το 134-132, είχε ένα επιθετικό ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Κορυφαίοι για την Βοστώνη (38-16) ο Τέιτουμ με 39 πόντους (6/10β., 9/13διπ., 5/10τρ.) και 9 ριμπάουντ, ο Σμαρτ είχε 31 πόντους, ο Χέιγουορντ έκανε «double double» με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Ουόκερ είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ κια 7 ασίστ.

Από τους Κλίπερς (37-18) ο Ουίλιαμς ήταν πρώτος σκόρερ με 35 πόντους (4/6β., 11/24διπ., 3/9τρ.) και 8 ασίστ, ο Λέοναρντ 28 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Χάρελ 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Σάμετ 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-32, 60-58, 91-87, 114-114 (κ.α.), 127-127 (α' παρ.), 141-133 (β' παρ.).