Ο 40άρης Γιάννης «σκότωσε» τους Χόρνετς στο τέλος!

Σε ένα απίστευτης εξέλιξης παιχνίδι, οι Μπακς επικράτησαν με 127-125 των Χόρνετς στο Μιλγουόκι, με καλάθι που πέτυχε ο σαρωτικός Γιάννης Αντετοκούνμπο που είχε 40 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ!

Με καλάθι του Γιάννη Αντετοκούνμπο στα 2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, οι Μπακς κατάφεραν να επικρατήσουν με 127-125 των Χόρνετς στο Μιλγουόκι, τα ξημερώματα στο NBA.

Το ματς εξελίχθηκε σε… ροντέο στην τέταρτη περίοδο, όπου ο Μίντλετον με τρίποντο στα 53" έκανε το 123-122, ο Μπολ έκανε λάθος στα 40.5" και ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στα 26.7".

Με βολές του Μίντλετον ήρθε το 125-122, αλλά ο Μπολ με τρίποντο έκανε το 125-125 στα 5.9". Όμως ο Greek Freak δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μία διείσδυση κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Μπρίτζες προσπάθησε με σουτ από το κέντρο να δώσει τη νίκη στη Σάρλοτ, όμως η μπάλα ακούμπησε στο καλάθι των Μπακς και δεν μπήκε μέσα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο «άγγιξε» το triple-double, αφού πέτυχε 40 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ και είχε 1 κλέψιμο σε 38 λεπτά. Από την πλευρά του, ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 21 πόντους, ενώ ο Άλεν είχε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ. O Κάζινς στο ντεμπούτο του είχε 7 ποντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 15 λεπτά.

Στο απέναντι στρατόπεδο, ο ΛαΜέλο Μπολ ήταν εξαιρετικός για τους Χόρνετς με 36 πόντους, 8 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας και τα δύο) και 9 ασίστ. Πολύτιμη η συνεισφορά του Ούμπρε με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ ο Ούμπρε, ενώ Χέιγουορντ είχε 18.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς, οι Ράπτορς στο Τορόντο, τα ξημερώματα της Παρασκευής στις 02:30.