Ο Εμπίιντ επέστρεψε και «καθάρισε»

Ο Ζοέλ Εμπίιντ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και με εμφάνιση... MVP οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη κόντρα στους Χοκς με 104-101.

O Καμερουνέζος σέντερ, σημείωσε 30 πόντους, είχε 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ενώ σημείωσε τους τελευταίους 11 πόντους των Σίξερς, οδηγώντας τους σε μεγάλη ανατροπή κόντρα στους Χοκς.

Οι Χοκς ήταν ανώτεροι στο πρώτο δωδεκάλεπτο όπου προηγήθηκαν με 11 πόντους (23-34), όμως οι Σίξερς έκαναν το comeback, ροκανίζοντας την διαφορά στους τέσσερις πόντους στο ημίχρονο (51-55).

Οι Σίξερς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη τρίτη περίοδο κλείνοντας το τρίτο δωδεκάλεπτο στην ισοπαλία (81-81), με την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς να παθαίνει ένα μικρό black out στην τέταρτη περίοδο μέχρι να αναλάβει δράση ο Εμπίιντ και με 11 πόντους στα τελευταία δύο λεπτά, να «καθαρίσει» τη νίκη.

Ο Τομπάις Χάρις (24π, 10ρ) και ο Σέικ Μίλτον (21π, 5ρ, 7ασ) ήταν οι συμπαραστάτες του Εμπίιντ, με τον Τρε Γιάνγκ (18π, 10ασ) και τον ΝτεΆντρε Χάντερ (18π), να ξεχωρίζουν για τους Χοκς.