Στάση Εμπίντ για το τρένο του Λ.Α

Με τον Τζοέλ Εμπίντ να σταματάει στους 36 πόντους, οι Σίξερς νίκησαν με 106-103 τους - χωρίς Λέοναρντ - Κλίπερς, σταματώντας σερί 7 νικών της ομάδας του Λ.Α. Μοιραίος ο Μόρις στο τέλος.

Οι Κλίπερς πήγαν στην Φιλαντέλφεια χωρίς τον Κουάι Λέοναρντ, αλλά τρέχοντας σερί 7 νικών. Οι Σίξερς ωστόσο δεν τους άφησαν να χαρούν περισσότερο και έπειτα από ωραίο παιχνίδι τους νίκησαν με 106-103. Ο Μάρκους Μόρις είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 36 πόντους και 14 ριμπάουντ έδειξε τον δρόμο στους - χωρίς Τομπάιας Χάρις - Σίξερς, με τον Φουρκάν Κορκμάζ να προσθέτει 18 πόντους, σε ένα βράδυ που η Φιλαντέλφεια έκανε τα εύκολα-δύσκολα. Κι αυτό γιατί ξεκίνησε ξεφεύγοντας με 20-5 και 31-20 στην πρώτη περίοδο και είχε σταθερά το πάνω χέρι στο ματς.

Οι Κλίπερς όμως σταδιακά αντεπιτέθηκαν από την τρίτη περίοδο κι έπειτα,μέχρι που έφτασαν να περάσουν μπροστά με 90-91 και 92-94 στην τέταρτη περίοδο. Οι Σίξερς όμως απάντησαν με ένα σερί 7-0 για να ξεφύγουν με 99-94, για αντέξουν στο τέλος την αντεπίθεση των Κλίπερς, με τον Ντάνι Γκριν να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 2 βολές και τον Μόρις να αστοχεί σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση της ομάδας του Λ.Α.

Ο Πολ Τζορτζ με 37 πόντους ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων, με τον Πάτρικ Πάτερσον να προσθέτει 18 πόντους και τον Μόρις 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-20, 59-47, 81-77, 106-103

ΣΙΞΕΡΣ: Σκοτ 6 (2/9 τρίποντα), Γκριν 11 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Εμπίντ 36 (14 ριμπάουντ), Σίμονς 12 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κορκμάζ 18 (6/15 σουτ, 5 τρίποντα), Τόλιβερ, Ριντ, Μάξεϊ 9 (1), Θάιμπουλ 5 (1), Μίλτον 9 (2)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μόρις 15 (2), Ζούμπατς 4 (7 ριμπάουντ), Τζάκσον 13 (4/13 σουτ, 4 τρίποντα), Τζορτζ 37 (4/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 λάθη), Κενάρντ 3 (1), Μπατούμ 3 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Πάτερσον 18 (5), Κάζινς, Ρόντο 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μαν