Στο... ίδιο έργο θεατές, στο +17 οι Σέλτικς, ανατροπή και 2-0 οι Χιτ

Το... έργο το είχαν ξαναδεί Σέλτικς και Χιτ. Η Βοστώνη προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (στον πρώτο αγώνα ήταν στο +14), το Μαιάμι χάρη στην άμυνα ζώνης έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη με 106-101 και προηγείται πλέον με 2-0 στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Οι Σέλτικς με ηγέτη τον Κέμπα Ουόκερ κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με 17 πόντους 60-43, πριν το 60-47 του πρώτου ημιχρόνου με την Βοστώνη να δείχνει πως έχει τον έλεγχο του αγώνα. Αλλά όπως και στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών, έτσι και τώρα οι Χιτ είχαν διάθεση για... ανατροπή. Με άμυνα ζώνης «βραχυκύκλωσαν» τους Σέλτικς και με τους Ντράγκιτς-Αντεμπάγιο έκαναν την μεγάλη ανατροπή από την τρίτη περίοδο όταν και προηγήθηκαν με 77-84 στο τέλος της, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 37-17 στο συγκεκριμένο διάστημα.

Οι Σέλτικς ξαφνικά βρέθηκαν με την... πλάτη στον τοίχο και κοντά στην δεύτερη ήττα τους. Οι Χιτ παρά την πίεση είχαν το προβάδισμα, χάρη στην άμυνα τους και τα επιθετικά ριμπάουντ. Η Βοστώνη με ξεσπάσματα ορισμένων παικτών της, μπόρεσε να μειώσει, όταν ο Μπράουν με πέντε συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 101-104. Οι Χιτ έκαναν λάθος στα 25΄΄ με τον Μπράουν όμως να αστοχεί σε τρίποντο, με 12 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Μπάτλερ ήταν εύστοχος στις βολές μετά το φάουλ που κέρδισε, έκανε το 101-106 και «κλείδωσε» την νίκη για το Μαιάμι που προηγείται με 2-0 πλέον στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Από την Βοστώνη ο Ουόκερ είχε 23 πόντους, Τέιτουμ και Μπράουν από 21 πόντους. Για το Μαιάμι ο Ντράγκιτς πέτυχε 25 πόντους, ο Αντεμπάγιο είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ρόμπινσον 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-28, 60-47, 77-84, 101-106.