Θρίλερ στο Λ.Α!

Ματσάρα. Αυτή η λέξη μπορεί να περιγράψει απόλυτα τον αγώνα ανάμεσα στους Κλίπερς και τους Σέλτικς, με την ομάδα του Λ.Α να παίρνει μία οριακή νίκη με 107-104 στην παράταση, στο πρώτο παιχνίδι που συνυπήρξαν στο παρκέ οι Κουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη, με μεγάλα σουτ και σπουδαίες άμυνες και τους Κλίπερς να ολοκληρώνουν μία σπουδαία ανατροπή, αφού περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 76-86. Έφεραν όμως τούμπα το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά με 97-94, για να έρθει στην τελευταία επίθεση των Σέλτικς ο Τζέισον Τέιτουμ να ευστοχήσει σε τρίποντο - και αφού νωρίτερα ξάπλωσε τον Τζορτζ στο παρκέ με ντρίμπλα -και να ισοφαρίσει σε 97-97, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Κλίπερς να ξεφεύγουν με 104-99. Οι Σέλτικς όμως απάντησαν και μείωσαν σε 107-104, έχοντας και την τελευταία επίθεση, με τον Τέιτουμ να αστοχεί σε τρίποντο και ακολούθως ο Κέμπα Γουόκερ να κόβεται σε δική του προσπάθεια για τρίποντο από τον Λέοναρντ, με τους Κλίπερς να παίρνουν τη νίκη.

Ο Λου Γουίλιαμς με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 25 πόντους, τον Κουάι Λέοναρντ 17 πόντους (αλλά με 7/20 σουτ) και ο Πάτρικ Μπέβερλι 14 πόντους, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ, αλλά και δύο μεγάλα τρίποντα στην παράταση.

Για τους Σέλτικς, ο Τέιτουμ είχε 30 πόντους, ο Μάρκους Σμαρτ 15 πόντους και 8 ασίστ (αλλά 1/11 τρίποντα) και ο Μπράντ Γουαναμέικερ 14 πόντους, ενώ ο Γουόκερ έμεινε στους 13 πόντους με 4/17 σουτ και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-21, 40-42, 69-75, 97-97, 107-104

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 17 (7/20 σουτ, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρκλες 3 (1), Τζορτζ 25 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ζούμπατς 5 (7 ριμπάουντ), Μπέβερλι 14 (4 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκριν 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρελ 6 (6 ριμπάουντ), ΜακΓκρούντερ, Ρόμπινσον, Γουίλιαμς 27 (3 τρίποντα, 7 ασίστ)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τάις 8 (14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τέιτουμ 30 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουόκερ 13 (4/17 σουτ, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σμαρτ 15 (1/11 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπράουν 9 (3/14 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Οτζελέγιε, Γ. Γουίλιαμς 3, Καντέρ 8 (6 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 4, Γουαναμέικερ 14 (2 τρίποντα, 5 ασίστ)