Ο Γουίλσον... εκτέλεσε την Έβερτον

Η Μπόρνμουθ επικράτησε με 3-1 της Έβερτον του Μάρκο Σίλβα στο «Vitality Stadium» και την πέρασε στη βαθμολογία.

ΗΈβερτον μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 19', με τον Ριτσάρλισον να βλέπει τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ράμσντεϊλ.

Αφού άντεξε την πίεση των φιλοξενούμενων η Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον... συνήθη ύποπτο, Κάλουμ Γουίλσον, να πετυχαίνει το 1-0 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Πίκφορντ.

Ωστόσο η ομάδα του Μάρκο Σίλβα, έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε πριν το τέλος του πρώτου με κεφαλιά του Κάλβερτ-Λιούιν στο 44ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον ήταν ανώτερη στην αναμέτρηση έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σίγκουρτσον να γυρίσει το παιχνίδι στο 47' και οι Φρέιζερ, Γουίλσον «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους.

Ο Άγγλος μέσος με απευθείας φάουλ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Μπόρνμουθ (67') και πέντε λεπτά μετά, ο Γουίλσον πέτυχε το τελικό 3-1 με πολύ ωραία λόμπα πάνω από τον Πίκφορντ.