Όταν τα «πάντσερ» κατέρριψαν τον Κρόιφ και την παρέα του

Η Δυτική Γερμανία πραγματοποίησε την μεγάλη έκπληξη και αναδείχθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στον τελικό του Μονάχου επικρατώντας με 2-1 της πανίσχυρης Ολλανδίας του Γιόχαν Κρόιφ, σαν σήμερα στις 7 Ιουλίου του 1974.

Η διοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξήχθη το 1974 έμεινε στην ιστορία για πολλούς και διάφορους λόγους. Το τρόπαιο «Ζιλ Ριμέ» άφησε τη θέση του στο χρυσό αγαλματίδιο 18 καρατίων του Ιταλού καλλιτέχνη Σίλβιο Κατσανίγκα και οι νοκ άουτ αγώνες αντικαταστάθηκαν από δύο ομίλους, από τους οποίους οι δύο πρώτες ομάδες έπαιρναν το «χρυσό» εισιτήριο για τον τελικό και οι δεύτερες έδιναν αγώνα για την τρίτη θέση. Επιπλέον, η Δυτική Γερμανία επωμίστηκε το βάρος της διεξαγωγής ενός Μουντιάλ υπό δρακόντεια μέτρα ασφαλείας, καθώς μόλις δύο χρόνια πριν είχαν προηγηθεί οι τρομοκρατικές επιθέσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Μονάχου.

Σε μια εποχή όπου το «total football» δέσποζε στο ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό στερέωμα και η Ολλανδία του Γιόχαν Κρόιφ φάνταζε ως το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, η Δυτική Γερμανία των Μπεκενμπάουερ και Γκερντ Μίλερ κατάφερε να πάει κόντρα σε όλα τα προγνωστικά και να αναδειχθεί Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στον ιστορικό τελικό του Μονάχου.

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, οι Ολλανδοί έκαναν «σμπαράλια» την άμυνα των Γερμανών και κέρδισαν πέναλτι μετά από 17 συνεχόμενες πάσες μέχρι να πατήσουν στην μεγάλη περιοχή του Μάιερ, το πρώτο που καταλογίστηκε σε τελικό Μουντιάλ. Ο Νέεσκενς ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έδωσε προβάδισμα στους «οράνιε». Τα «πάντσερ» ωστόσο ανασυντάχθηκαν πάραυτα και έφτασαν στην μεγάλη ανατροπή, αρχικά με το πέναλτι του Μπράιτνερ στο 25' και εν συνεχεία με το τέρμα του Γκερντ Μίλερ δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Χέλμουτ Σεν διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και επανήλθε στην κορυφή του κόσμου μετά από 20 χρόνια.