Πέρασε από την Θέλτα των 9 παικτών η Γρανάδα

Η Θέλτα στο 30' είχε μείνει με 9 παίκτες και η Γρανάδα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έφυγε με διπλό από το Balaidos.

Σε ένα πολύ ζεστό απόγευμα στην Γαλικία, η κόντρα ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν κράτησε για πάρα πολύ. Μόλις στο 9' ο Χόρχε Σάενθ πήγε πολύ σκληρά στον αχίλλειο του Σολδάδο και είδε απευθείας κόκκινη και από εκείνο το σημείο και μετά η Θέλτα δεν μπορούσε να κάνει κάτι και η Γρανάδα δεν έδειχνε ικανή να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 29' όμως ο Μπελτράν έκανε νέο δολοφονικό μαρκάρισμα από πλευράς γηπεδούχων και αφού εξέτασε το VAR ο διαιτητής του έδειξε απευθείας κόκκινη αφήνοντας την Θέλτα με εννιά. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Γρανάδα άνοιξε το δώρο των Γαλιθιάνων με γκολ του Χερμάν από στημένη μπάλα του Μοντέρο για το 0-1 και καθάρισε το ματς στο 54' με γκολάρα του Γιάνχελ Ερέρα εκτός περιοχής για το τελικό 0-2.