Σοκ στο 90+2' για Λάτσιο/ Διπλό με ανατροπή για την Μπολόνια

Η Λάτσιο προηγήθηκε με τον Ιμόμπιλε, αλλά δέχθηκε την ανατροπή και την ήττα (2-1) από τη ΣΠΑΛ. Εντυπωσιακό διπλό με ανατροπή (3-4) για την Μπολόνια στην Μπρέσια, νίκη και για την Κάλιαρι στην Πάρμα.

Ξεκίνησε καλά το πρωτάθλημα με το διπλό στη Γένοβα, με εμφατικό σκορ (0-3) επί της Σαμπντόρια. Την πρώτη ημέρα του μήνα (1/9) έμεινε στο 1-1 με τη Ρόμα στο ντέρμπι της Αιώνιας Πόλης.

Την Κυριακή (15/9) γνώρισε την πρώτη της ήττα στη Serie A και μάλιστα με οδυνηρό τρόπο. Οι μπιανκοτσελέστι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 17ο λεπτό, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Πετάνια, ο οποίος έκανε το 1-1 για τη ΣΠΑΛ στο 63ο λεπτό.

Ο Κούρτιτς στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου νίκησε τον Θωμά Στρακόσα κι έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, αφήνοντας με άδεια χέρια την ομάδα της ιταλικής πρωτεύουσας.

Την πρώτη της νίκη στη σεζόν πανηγύρισε η Κάλιαρι, η οποία νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Πάρμα. Ο Τσεπιτέλι με δύο γκολ σε ένα τέταρτο (23', 38') έβαλε μπροστά τους νησιώτες στο Ένιο Ταρτίνι, για να μειώσει ο Μπαριλά στο 58ο λεπτό. Ο γιος του Ντιέγκο Σιμεόνε, Χιοβάνι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3) στο 77ο λεπτό.

Ασταμάτητη η φετινή Μπολόνια, η οποία μετρά δύο νίκες και μια ισοπαλία σε τρία ματς. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στην Μπρέσια από δύο γκολ του Ντοναρούμα (10', 19'), ο Μπάνι μείωσε στο 36', αλλά Τσιστάνα έκανε το 3-1 για την ομάδα της Απουλίας.

Κι όμως η Μπολόνια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Μείωσε με τον Παλάσιο σε 3-2 στο 56', ισοφάρισε σε 3-3 με τον Ντένσβιλ στο 60' και πήρε τη νίκη με γκολ του Ορσολίνι στο 80' ολοκληρώνοντας τη μεγάλη της ανατροπή.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Φιορεντίνα - Γιουβέντους 0-0

Νάπολι - Σαμπντορια 2-0 (13' 68' Μέρτενς)

Ίντερ - Ουντινέζε 1-0 (44' Σένσι)

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

Τζένοα - Αταλάντα 1-2 (90+1' Κρισίτο / 64' πεν. Μουριέλ)

Μπρέσια - Μπολόνια 3-4 (10', 19' Ντοναρούμα, 42' Τσιστάνα / 36' Μπάνι, 56' Παλάσιο, 60', 80' Ντένσβιλ)

Πάρμα - Κάλιαρι 1-3 (58' Μπαριλά / 23', 38' Τσεπιτέλι, 77' Σιμεόνε)

ΣΠΑΛ - Λάτσιο 2-1 (63' Πετάνια, 90+2' Κούρτιτς / 17' πεν. Ιμόμπιλε)

Ρόμα - Σασουόλο (19:00)

Βερόνα - Μίλαν (21:45)