ΑΕΚ: Βήμα πρόκρισης!

Με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, σημείο αναφοράς την άμυνα και πολυφωνία επιθετικά η ΑΕΚ κατάφερε να γυρίσει από το -13 κόντρα στη Ρέτζιο Εμίλια, να πάρει τη νίκη (68-59) και να κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Η Ρέτζιο Εμίλια ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα, με τον Χόπκινς να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού (0-7, 2'). Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε με τους Μίτσελ και Ουίλιαμς (7-8, 4'). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τον Τσιντσιαρίνι ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά (7-15, 6'). Η απάντηση της Ένωσης ήρθε με τον Μάντσεν (11-15, 7'). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον έλεγχο, με τον Ανίμ, για το 13-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ένωση είχε μπλοκάρει επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Χόπκινς (18-28, 14'). Ο Μάιλς φώναξε παρών και μείωσε με τρίποντο (23-31, 16'). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Στεφανίνι, να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (23-36, 18'). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση μέσα από την άμυνά της και ροκάνισε τη διαφορά για το 29-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ έβγαλε πίεση στην άμυνά της, όμως η διαφορά έμενε σε διψήφια επίπεδα (31-41, 22'). Φλιώνης και Μίτσελ ανέλαβαν δράση με τη διαφορά να μειώνεται (36-44, 25'). Η ΑΕΚ συνέχισε να χτυπάει κοντά στο καλάθι και με την άμυνά της ως σημείο αναφοράς μείωσε σε απόσταση ενός σουτ με τον Ουίλιαμς (47-49, 28'). Ο Ντιούφ με 1/2 βολές έγραψε το 47-50. Ο Παπαδάκης αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου με τη διαφορά των τριών πόντων να μένει ως το τέλος.

Η πίεση στην άμυνα συνεχίστηκε, η ΑΕΚ κράτησε το μομέντουμ και πέρασε μπροστά με τον Ουίλιαμς (51-50, 31'). Οι παίκτες του Καντζούρη συνεχισαν στο ίδιο τέμπο, ο Παπαδάκης μπήκε στην... εξίσωση και η διαφορά ανέβηκε (56-50, 32'). Ο Βιτάλι μάζεψε τη διαφορά, με τον Μίτσελ να στέλνει την ΑΕΚ στο +5 (58-53, 34'). Ο Μάιλς μπήκε στην... εξίσωση και τα δικά του σουτ κλείδωσαν τη νίκη για την ΑΕΚ (66-53, 37'). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος με την ΑΕΚ να παίρνει νίκη-χρυσάφι.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59.