Αγγίζει την πρόκριση η Ελλάδα!

Ο Μιχάλης Περβολαράκης... ταλαιπώρησε τον εαυτό του, όμως λύγισε τελικά τον Ρομάν Αρνοντό και η Ελλάδα βρίσκεται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στα πλέι οφ του Group II του Davis Cup!

Κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες, που εμπόδισαν και τους δύο αθλητές, ο 23χρονος Έλληνας επικράτησε με 6-1, 6-7(8), 6-4 και έκανε το 1-0 σε βάρος του Μονακό.

Με νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά επί του Λούκας Καταρίνα, η Ελλάδα παίρνει τη δεύτερη θέση του γκρουπ και περνάει στα πλέι οφ του Group II, που θα διεξαχθούν 6-7 Μαρτίου. Είμαστε, δηλαδή, μια ανάσα από την πρόκριση!

Ο Περβολαράκης, πάντως, έκανε τα εύκολα δύσκολα και τελικά χρειάστηκε σχεδόν τρεις ώρες για να ξεπεράσει το εμπόδιο του αντιπάλου του.

Παρότι πήρε με άνεση το πρώτο σετ και βρέθηκε με ματς πόιντ στο 5-3 του δεύτερου, ο νεαρός τενίστας γέμισε με άγχος, επηρεάστηκε από τον αέρα και όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να πάει το ματς σε τρίτο σετ!

Με τη βοήθεια του κόσμου, όμως, και με πιο... προσεγμένες κινήσεις στη συνέχεια, κατάφερε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους και να πάρει την καθοριστική νίκη.

Και το λέμε αυτό, διότι αν το tie κριθεί σε τρίτο ματς, το Μονακό είναι πολύ επικίνδυνο καθώς διαθέτει εξαιρετική ομάδα στο διπλό.

Η λογική τώρα, όμως, λέει ότι ο Στεφ θα κάνει το 2-0, οπότε το διπλό θα είναι αδιάφορο!

Ο Μιχάλης μπήκε με αυτοπεποίθηση στον αγώνα και με τέσσερα μπρέικ κέρδισε το πρώτο σετ με 6-1. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο, όπου προηγήθηκε με 3-0 και βρέθηκε έναν πόντο μακριά από το 4-0!

Κάπου εκεί, ωστόσο, άρχισε να «σφίγγει» με αποτέλεσμα ο Αρνοντό να βρίσκει ευκαιρίες να πιέζει...

Και όταν ο Μιχάλης πήρε στο 5-3 τις μπάλες να σερβίρει για τη νίκη, έπαιξε έναν κακό πόντο στο ματς πόιντ του (40-30) και μετά ο αντίπαλός του πήρε πίσω το μπρέικ!

Το σετ τελικά πήγε σε τάι μπρέικ, όπου ο Περβολαράκης είχε άλλα τρία ματς πόιντ, αλλά αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Αρνοντό, εκμεταλλευόμενος το δεύτερο σετ πόιντ του.

Ο Νο.2 Έλληνας τενίστας δεν έχασε την αυτοκυριαρχία του και μπόρεσε να πάρει γρήγορο προβάδισμα στο τρίτο σετ (1-0).

Ο Αρνοντό είχε αρχικά την άμεση απάντηση, αλλά ο Μιχάλης ξαναπέρασε μπροστά στο πέμπτο γκέιμ (3-2) και κράτησε το σερβίς του μέχρι το τέλος.

Έκλεισε τον αγώνα στο έκτο συνολικά ματς πόιντ του και γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους στο TATOI Club, που εξάντλησαν και σήμερα τα εισιτήρια των αγώνων της εθνικής!

Περιμένουμε, λοιπόν, τώρα από τον Στέφανο να σφραγίσει πανηγυρικά την πρόκριση!