Αποχαιρέτησε πρόωρα το Σινσινάτι ο Τσιτσιπάς

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο tour γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του εξαιρετικού Γιαν Λέναρντ Στρουφ στην πρεμιέρα του στο Western & Southern Open.

O κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε τεράστια προσπάθεια για να γυρίσει το ματς, όμως ο 29χρονος Γερμανός πήρε τη νίκη με 6-4, 6-7(5), 7-6(6) σε έναν δραματικό αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 14 λεπτά.

Ο Στρουφ θα παίξει στον τρίτο γύρο με τον... αντίζηλο του Στεφ, τον φορμαρισμένο Ντανίλ Μεντβέντεφ, που θα γκρεμίσει τον 21χρονο τενίστα από το Νο.7 αν προχωρήσει βαθιά στο τουρνουά...

Ο Τσιτσιπάς δεν είχε αρχικά απαντήσεις στο σερβίς του αντιπάλου του και ένα μπρέικ του Στρουφ στο πρώτο σετ (4-3) ήταν αρκετό για να του δώσει το μεγάλο προβάδισμα.

Όταν, μάλιστα, ο Νο.36 τενίστας στον κόσμο «έσπασε» τον Τσιτσιπά με το καλημέρα στο δεύτερο σετ (1-0), όλα έδειχναν ότι θα καθάριζε τη νίκη με... συνοπτικές διαδικασίες.

Προηγήθηκε, μάλιστα, με 30-0 στο 5-4, όμως ο Στέφανος κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω, να πετύχει το πρώτο του μπρέικ στον αγώνα και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης.

Το σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Τσιτσιπάς πέρασε μπροστά με 6-2 και τελικά εκμεταλλεύτηκε το τέταρτο σετ πόιντ του.

Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά του Στεφ, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να «πατήσει» στη στιγμή και να... αποκαταστήσει την τάξη.

Ο Στρουφ έχασε μόνο έναν πόντο στο πρώτο του σερβίς και συνολικά μόλις πέντε όταν είχε τις μπάλες στα χέρια του στο τρίτο σετ, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα δύο μπρέικ πόιντ του.

Οι διαφορές, λοιπόν, λύθηκαν οριστικά στο τάι μπρέικ, όπου ο Στεφ μπόρεσε να επιστρέψει από το 6-3, αλλά ο Στρουφ κατάφερε να κλείσει τελικά τον αγώνα με νέο μίνι μπρέικ στο τέταρτο ματς πόιντ του (στο 7-6).

Το ανησυχητικό εν όψει US Open είναι ότι ο Τσιτσιπάς έχει χάσει στις τρεις από τις τελευταίες τέσσερις πρεμιέρες του (Wimbledon, Μόντρεαλ, Σινσινάτι). Προχώρησε μόνο στην Ουάσινγκτον, όπου έφτασε μέχρι τα ημιτελικά.

Θα έχει, πάντως, τον χρόνο να ανασυντάξει τις δυνάμεις του εν όψει του τελευταίου Grand Slam της σεζόν, που ξεκινάει στις 26 του μήνα.