11η σερί νίκη για την ΑΕΚ!

Σε πολύ σκληρό ματς, με ανατροπές και σασπένς αλλά χωρίς θέαμα, η ΑΕΚ παίζοντας με... πιλοτικά πόιντ γκαρντ βρήκε τρόπο να πάρει 11η σερί νίκη στην Α1 (74-68 τον Ήφαιστο) με key factor τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Μετά την ήττα από την Μπαντίρμα, για το BCL η ΑΕΚ αναζητούσε μια αντίδραση για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Ο Ήφαιστος όμως ταξίδεψε στην Αθήνα με σκοπό να βάλει... ζόρια στην ΑΕΚ και να παλέψει ως το τέλος του αγώνα για τη νίκη, που θα τον ανέβαζε βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε πολύ καλά ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς (7/15 δίποντα, 7/14 τρίποντα) στο πρώτο ημίχρονο και έφερε στα μέτρα της την αναμέτρηση, έχοντας ως σημεία αναφοράς τους Σμιθ, Γκίλμπερτ και Μολντοβεάνου. Κι όλα αυτά με την Ένωση να είναι άστοχη (1/8 τρίποντα στο πρώτο μέρος και να μην έχει δημιουργία (6 ασίστ, 6 λάθη).

Κάπως έτσι ο Ήφαιστος έκλεισε το πρώτο 20λεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 7 πόντων (35-42).

Η ΑΕΚ δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια. Αντιθέτως ανέβασε την πίεση στην άμυνά της, έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ με τον Λάνγκφορντ (46-44, 25’). Ο Ήφαιστος έμεινε πιστός στο πλάνο που, όμως η ΑΕΚ είχε ανεβάσει την απόδοσή της, είχε βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου με τον Λάνγκφορντ (53-51).

Η άμυνα της Ένωσης παρέμενε αποτελεσμαιτκή και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι διάδρομοι έκλειναν συνεχώς και με τον Τολιόπουλο να βγαίνει μπροστά η διαφορά έφτασε ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (63-51, 34’). Ο Ήφαιστος προσπάθησε να μειώσει αλλά δεν μπόρεσε να πάρει πάλι τον έλεγχο, με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμά της, να συνεχίζει νικηφόρα στο πρωτάθλημα και να ανεβαίνει στο 12-4, χάρη στην 11η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά, ο Ήφαιστος υποχώρησε στο 9-7, με το πέρας 16 αγωνιστικών.