«Λύγισε» για ένα δεκάλεπτο και το πλήρωσε!

Το σερί έξι νικών της ΑΕΚ (4-2) σε όλες τις διοργανώσεις έλαβε τέλος, καθώς η Ράστα Βέχτα (4-2) ήταν καταιγιστική στην τρίτη περίοδο (15-29) κι έφυγε με το «διπλό» από το ΟΑΚΑ (75-79), για την 6η αγωνιστική του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79.

Η Ράστα εγκλώβισε την ΑΕΚ που παρουσιάστηκε αγνώριστη, χωρίς ενέργεια και δίκαια ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ με 75-79 καθώς στο β' ημίχρονο βγήκε δίχως μυαλό στο γήπεδο.

Αν το παιχνίδι διαρκούσε 20 λεπτά τα πράγματα θα ήταν μία χαρά για την ΑΕΚ. Μόνο που ένας αγώνας έχει διάρκεια 40 λεπτών και στο δεύτερο ημίχρονο η Ενωση δεν εμφανίστηκε καν στο γήπεδο. Η Ράστα Βέχτα δεν είναι μία γραφική ομάδα που έτυχε να περνάει απ’έξω. Και το έδειξε στο ΟΑΚΑ. Εχοντας εξαιρετική κατεύθυνση και στόχο κυρίως στην άμυνα, η Ράστα χρέωσε την ΑΕκ με τη δεύτερη φετινή ήττα της σε μία ημέρα που είναι αλήθεια βέβαια ότι γεννούσαν και τα κοκόρια της. Μετά το 40-33 του ημιχρόνου οι παίκτες της ΑΕΚ πιστεψαν ότι το ματς τελείωσε. Είχε πολύ δρόμο ακόμα όμως. Η άμυνα της Ράστα προσαρμόστηκε, το πλάνο των Γερμανών να πιεσουν τα γκαρντ, να κάνουν παγίδες ψηλά και να στέλνουν δεύτερο παίκτη στον Λάνγκφορντ λειτούργησε ιδανικά. Η τρίτη περίοδος έληξε 15-29, το ματς άλλαξε εντελώς, αλλά παρόλα αυτά χρειάστηκε ενα σουτ του Μαξ Ντι Λέι στα 35’’ για να κάνει το 72-78 και ουσιαστικά να καθαρίσει το ματς, έστω κι αν ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν στους 8 πόντους. Η ΑΕΚ ήταν άδεια, δεν είχε ενέργεια και κάπως έτσι η Ράστα έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Πηγή: gazzetta.gr