To ντέρμπι δικεφάλων "βάφτηκε" κιτρινόμαυρο!

Λαβωμένη αλλά πεισμωμένη εμφανίστηκε η ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ, τον οποίο κέρδισε με 72-67 για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Τι και αν έπαιζε χωρίς τους Ανγκόλα και Παππά… Η ΑΕΚ πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο (επιμέρους σκορ 25-10) επικράτησε στο ντέρμπι των Δικεφάλων και παρέμεινε εντός τετράδας.

Με αυτή τη νίκη η «Ένωση» έφτασε στο 6-6, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 4-7. Στην επόμενη αγωνιστική (14η) η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό (29/1) και την ίδια μέρα ο ΠΑΟΚ παίζει στο Λαύριο.

ΜΕ ΗΓΕΤΗ ΤΟΝ ΜΑΝΤΖΑΡΗ Ο ΠΑΟΚ

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Μάντζαρη και τη συνεισφορά του Τζόουνς ο ΠΑΟΚ έκανε το 8-15, όμως με τα τρίποντα των Φλιώνη και Κολόμ η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 21-21 της πρώτης περιόδου.

Μάλιστα, με τον Κουζέλογλου να παίρνει πρωτοβουλίες και τον Κολόμ να βάζει ακόμα ένα τρίποντο η ομάδα του Στέφανου Δέδα προσπέρασε με 29-21, συμπληρώνοντας ένα σερί 10-0. Τρία τρίποντα όμως από ΝτιΛέο (2) και Μάντζαρη έφεραν τον ΠΑΟΚ ξανά μπροστά (29-30), ενώ ο Έλληνας γκαρντ με ακόμα ένα τρίποντο διαμόρφωσε το 34-38 και ο Λι με βολές έγραψε το 36-41 του ημιχρόνου.

ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟ +13 Η ΑΕΚ

Με Χάμερ και Έρικ Γκρίφιν η ΑΕΚ όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση (49-47), αλλά έφτασε στο +11 (58-47), δείχνοντας να αποκτάει το μομέντουμ του αγώνα, ενώ με τον Κουζέλογλου να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-51).

Αφλογιστία χαρακτήρισε τις δύο ομάδες στα πρώτα 4,5 λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Κολόμ να… σπάει το ρόδι με βολές για το 63-51 και τον Χάμερ να στέλνει την ΑΕΚ στο +13 (66-53) για πρώτη φορά. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πλέον εκτός ρυθμού, όμως βρήκαν λύσεις από τον ανέτοιμο Μάλκολμ Γκρίφιν, ο οποίος με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 68-65 στο 38’, κάνοντας το ματς και πάλι ντέρμπι.  Χάμερ και Γκρίφιν έδωσαν νέο «αέρα» στην ΑΕΚ (72-65) στα 29’’ πριν το τέλος ενώ ο Λοβ βρέθηκε στο παρκέ, χάνοντας την  μπάλα και τις όποιες ελπίδες είχε ο ΠΑΟΚ για να μείνει στο ματς.

Δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67