Το "τελείωσε" πριν καν αρχίσει

Η ΑΕΚ πήρε με εντυπωσιακό τρόπο τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ (76-56) για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σε ένα παιχνίδι που έγινε για... δεύτερη φορά μετά από απόφαση του Αθλητικού Δικαστή του ΕΣΑΚΕ.

Με όπλο το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτό της (βρέθηκε στο +20 μόλις στο 8'), η ΑΕΚ έκανε περίπατο απέναντι στον ΠΑΟΚ (76-56) σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν από νωρίς αποφασισμένοι να μην αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους ασπρόμαυρους. Όπως κι έγινε, με τον Γιόνας Ματσιούλις και τον Ματ Λοτζέσκι να είναι αυτοί που έβαλαν -από νωρίς- τις βάσεις της επικράτησης.

Θυμίζουμε ότι το παιχνίδι επαναλήφθηκε κατόπιν σχετικής απόφασης του Αθλητικού Δικαστή του ΕΣΑΚΕ, έπειτα από ένσταση που είχε κάνει ο ΠΑΟΚ για δύο φάσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα που είχε διεξαχθεί αρχικά στις 5 Δεκεμβρίου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ ήταν το απόλυτο αφεντικό στο πρώτο μέρος, κάτι που έδειξε με το "καλημέρα". Με τον Γιόνας Ματσιούλις να κάνει πράγματα και θαύματα σε άμυνα και επίθεση, οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν στο +20 (22-2) στο 8ο λεπτό του αγώνα, με τον Άρη Λυκογιάννη να βλέπει τους παίκτες του να χάνουν το ένα σουτ μετά το άλλο. Μέχρι το ημίχρονο, τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας, δεδομένου ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε μεν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, ήταν εξαιρετικά ευάλωτη στην άμυνα. Το +17 (44-27) της ανάπαυλας αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του αγώνα, με την ΑΕΚ να έχει 17/28 σουτ και τον ΠΑΟΚ 8/22 και 10 λάθη.

Η ορμητικότητα και ο επιθετικός ρυθμός των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, αφού ο ΠΑΟΚ δεν είχε την ενέργεια και τις επιλογές για να αντιστρέψει το κλίμα. Ο Κιθ Λάνγκφορντ έκανε τη δουλειά του στην επίθεση, συνολικά οι γηπεδούχοι ήταν συνεπείς και δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους. Όσο κι αν προσπαθούσε ο Σαγκαμπά Κονατέ κοντά στο καλάθι.

Η διαφορά πήγε πάνω από το +20 και διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τέλους, με τους κιτρινόμαυρους να φτάνουν σε επιβλητική νίκη (76-56), παρά το γεγονός πως είδαν τον Ηλία Παπαθεοδώρου να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Συμεωνίδης - Κάρδαρης.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 76-56.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε τρεις ημέρες, για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ΑΕΚ κοντράρεται εκτός έδρας με τη Λάρισα (30/1, 20:00), ενώ ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται στο γήπεδο του Λαυρίου (30/1, 17:00).