Αποκλεισμός για Άρη

Με ένα πολύ άσχημο επιθετικά τέταρτο δεκάλεπτο, ο Άρης δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τη Γουλβς και γνώρισε την ήττα με 72-83 και τον αποκλεισμό στην προσπάθεια πρόκρισης στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

Τα πολλά φάουλ (29 έναντι 20), τα αρκετά λάθη (18 έναντι 13) και σε συνδυασμό με τη χαμηλή παραγωγικότητα στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τον Άρη σε μειονεκτική θέση. Αντίθετα, η Γουλβς, που σούταρε σχεδόν διπλάσιες βολές (21/30 έναντι 14/16), την Τετάρτη (28/9, 20:00) θα παίξει με τη γηπεδούχο Ρίλσκι για το εισιτήριο του τελικού στον συγκεκριμένο προκριματικό γύρο.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ο Τζανόντ Νότε με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ αλλά και 5 λάθη, ακολούθησε ο Τζος Χάγκινς με 16 πόντους και ο Βασίλης Καββαδάς πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους νικητές ο Άντας Γιουσκεβίτσιους είχε 20 πόντους (5/9 τρίποντα), όσους έβαλε και ο Ρεγκιμάντας Μινιότας (12 ριμπάουντ).

Άγγιξε το +10 ο Άρης, επέστεψε με τρίποντα η Γουλβς

Εφαρμόζοντας πιεστική άμυνα ο Άρης προσπάθησε να βρει ρυθμό και να αιφνιδιάσει τη Γουλβς. Ωστόσο, το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες ήταν νευρικό με διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν σκορ από το μακρινό σουτ του Χάγκινς και με επιμέρους 10-2 έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 21-15, ενώ στη συνέχεια ο Νότε, βρίσκοντας ρυθμό με έξι διαδοχικούς πόντους, έκανε το 27-18.

Ακολούθησε όμως επιθετικό μπλακ-άουτ με αρκετά λάθη για τον Άρη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γουλβς, μειώνοντας σε 27-25 με τους Μινιότας και Κέιβερ. Παρότι το τρίποντο του Χάγκινς έγραψε το 40-33, η λιθουανική ομάδα απάντησε με τον ίδιο τρόπο και με τρία διαδοχικά τρίποντα του Γιουσκεβίτσιους -είχε 5/7 στο 20’- έστειλε το ματς στην απόλυτη ισορροπία (44-44) για το ημίχρονο.

Χωρίς επιθετικές λύσεις ο Άρης στο τέλος

Ο Χόρκλερ έμεινε προσωρινά εκτός αγώνα με τέσσερα φάουλ από το 25’, ο Καββαδάς έδωσε λύσεις και επιθετικά εκτός από τα ριμπάουντ, όμως η Γουλβς προσπέρασε με τον Μινιότας (55-57) για πρώτη φορά μετά το 11-12, πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο στο 59-61.

Εξαρτώμενος περισσότερο από ατομικές προσπάθειες ο Άρης έμεινε κοντά στο σκορ (66-67), ενώ η νευρικότητα κυριαρχούσε στο επιθετικό του κομμάτι, γεγονός που δεν του επέτρεπε να σκοράρει. Έτσι, οι Λιθουανοί βάζοντας βολές και με ακόμα πέντε πόντους του Μινιότας έφτασαν στο 67-79 στο 38’, που αποδείχτηκε και καθοριστικό για τον τελικό νικητή.

Δεκάλεπτα: 21-15, 44-44, 59-61, 72-83