Δείγμα θετικό στο Βερολίνο για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την Άλμπα στο Βερολίνο (78-71) και έστειλε θετικά μηνύματα ενόψει της πρεμιέρας της Euroleague.

Το πρώτο από τα δύο φιλικά των δύο ομάδων στο Βερολίνο... βάφτηκε «ερυθρόλευκο». Ο Ολυμπιακός είχε καλή εικόνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο (23-16 το επιμέρους), έδειξε καλή εικόνα στην άμυνα και τελικά κέρδισε την Άλμπα με 78-71. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Άαρον Χάρισον να... βγαίνει μπροστά στο επιθετικό κομμάτι, ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε πως, σιγά - σιγά, αποκτά χημεία.

Εντελώς ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες εμφάνισαν προβλήματα στην άμυνα, αλλά είχαν σταθερά επιθετικές λύσεις με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και είχε σταθερά απαντήσεις στα καλά plays του Ρενέσες, γεγονός που του επέτρεψε να διατηρήσει το προβάδισμα και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (35-39). Αξίζει να σημειωθεί πως σε αυτό το διάστημα ξεχώρισαν οι Λαρεντζάκης και Ζαν Σαρλ, με την ενέργειά τους στην άμυνα, καθώς και ο Χάρισον, που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για τους Γερμανούς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με προσωπικό ρεσιτάλ του Σίκμα, που ισοφάρισε σε 43-43 και έφερε ξανά το παιχνίδι στο σημείο μηδέν. Από εκεί πάντως πήρε... ενέργεια ο Ολυμπιακός, ο οποίος ανέβασε στροφές και κυριάρχησε, με ένα σερί 19-8, το οποίο του έδωσε προβάδισμα 11 πόντων (51-62) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το μομέντουμ ήταν πλέον «ερυθρόλευκο» και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 13 (56-69) στο 32ο λεπτό. Η Άλμπα πάντως δεν παράτησε το ματς και έδειξε διάθεση να κυνηγήσει για την ανατροπή, κάτι που αποτυπώθηκε σε συνεχόμενα καλάθια και στο 71-73, με σερί 15-4. Ο Μάρτιν έδωσε ανάσα με καλάθι - φάουλ (71-76), οι Γερμανοί δεν βρήκαν χώρο για καλάθι και ο Σπανούλη διαμόρφωσε το τελικό 78-71, που... συνοδεύει το πρώτο φιλικό των δύο ομάδων, προτού τεθούν ξανά αντιμέτωπες την Παρασκευή (25/9).

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-39, 51-62, 71-78