Ήττα για τον Ολυμπιακό

Η Βιλερμπάν ήταν ανώτερη από τον Ολυμπιακό και επικράτησε δίκαια στο ΣΕΦ με 63-69. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν κούραση δεν παρουσίασαν φρεσκάδα, είχαν σημαντικές απουσίες (Μάρτιν, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου) και κόντρα στην πιο αθλητική γαλλική ομάδα, δεν ανταποκρίθηκαν.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν αρκετά καλά στα αμυντικά τους καθήκοντα κρατώντας μακριά από το σκορ τον Φολ και ταυτόχρονα πίεζαν τη μπάλα. Στην επίθεση ο Σλούκας μοίραζε ασίστ και οι ΜακΚίσικ, Έλις έκαναν το 12-5 (6’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με πρωταγωνιστή τον Λάιτι κι έτσι ισοφάρισαν στους 14 πόντους (9’).

Στην δεύτερη περίοδο η επιθετική λειτουργία δεν ήταν αυτή που ήθελε ο προπονητής των «ερυθρόλευκων», αλλά τουλάχιστον ήταν η αμυντική και έτσι το σκορ ήταν 24-23 (15’). Στο επόμενο διάστημα πάντως ο Γιαμπουσέλε βρήκε τρόπο να «πληγώσει» τον Ολυμπιακό, αλλά το ίδιο έκαναν Σπανούλης κι Έλις (29-28, 18’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η παρουσία του Φολ στο παρκέ αποτελούσε ανασταλτικό παράγοντα για να εκδηλώσουν οι Πειραιώτες προσπάθειες κοντά στο καλάθι ενώ έκαναν πολλά και συνεχόμενα λάθη. Η Βιλερμπάν από την άλλη όχι πως τα πήγαινε καλύτερα όμως με τρίποντο του Γιαμπουσέλε προηγήθηκε με 36-40 (27’) κι ο ίδιος λίγο αργότερα αύξησε τη διαφορά στους 7 πόντους (38-45, 29’).

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Στραζέλ έκανε το 42-54, όμως σε λίγα δευτερόλεπτα μέσα ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 7-0 και έριξε τη διαφορά (49-54, 32’). Οι Πειραιώτες προσπάθησαν με προσωπικές ενέργειες να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά τα τρίποντα (κυρίως) ήταν άστοχα. Η Βιλερμπάν είχε βρει ρυθμό κι αυτοπεποίθηση και διατήρησε τη διαφορά (55-63, 38’). Το πρώτο καλάθι του Σλούκα μετέτρεψε το σκορ σε 61-67, αλλά απέμεναν μόλις 46 δευτερόλεπτα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βιλερμπάν έβγαλε περισσότερη ενέργεια, έπαιξε καλύτερη άμυνα υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε χαμηλά ποσοστά κι έδωσαν 21 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιαμπουσέλε ολοκλήρωσε με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά οι περισσότεροι παίκτες του Ολυμπιακού πλην του Χάρισον.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Βοήθησε αρκετά ο Στραζέλ σε άμυνα και επίθεση (8π.)

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός έκανε μόνο λάθη κι η Βιλερμπάν ξέφυγε με 9 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα 6 λάθη της τρίτης περιόδου και τα 7/24 τρίποντα. Η Βιλερμπάν τις 9/17 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κόψιμο του Γιαμπουσέλε στον Σπανούλη λίγο πριν το ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69