Κατάθεση ψυχής... από Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός των πολλών προβλημάτων νίκησε την Βιλερμπάν με 77-66 σε μία κατάθεση ψυχής στο παρκέ από όσους αγωνίστηκαν.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με εφτά επαγγελματίες παίκτες και τους νεαρούς Νικολαΐδη και Ποκουσέφσκι, στην πορεία έχασαν τον Σέρβο σέντερ λόγω τραυματισμού, ωστόσο όλοι έδωσαν το 101% των δυνάμεών τους.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να τρέξουν το παρκέ και το κατάφεραν. Με καλάθια στον αιφνιδιασμό προηγήθηκαν με 5-9 (4’). Η «ερυθρόλευκη» άμυνα διορθώθηκε, Μιλουτίνοφ και Βεζένκοβ σκόραραν κι έτσι γρήγορα ισορρόπησε το σκορ (19-18, 9’).

Η παρουσία των Νικολαΐδη και Έλις βοήθησε για ακόμη καλύτερη άμυνα. Στην άλλη πλευρά Πρίντεζης και Παπανικολάου έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 29-26 (14’). Ο Νικολαΐδης αφού «χάλασε» κάθε επίθεση των φιλοξενούμενων βρήκε και 4 πόντους κάνοντας το 35-28 (16’).  Ο τραυματισμός του Μιλουτίνοφ «πάγωσε» το ΣΕΦ, αλλά οι παίκτες πείσμωσαν ακόμη περισσότερο κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ (41-31, 19’).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά τα προβλήματα είχαν τρομερή συνέπεια στα αμυντικά τους καθήκοντα και στην επίθεση τα τρίποντα από Παπανικολάου και Βεζένκοβ έκαναν το 53-41 (26’).  Σε κάθε προσπάθεια της Βιλερμπάν να μειώσει, οι Πειραιώτες είχαν την απάντηση έτοιμη (61-45, 29’).

Ήταν δεδομένο πως η κούραση θα έπαιζε ρόλο στην τελευταία περίοδο. Ο Ολυμπιακός είχε ελάχιστες λύσεις, ωστόσο αυτό ίσχυε για την επίθεση. Με την άμυνα να παραμένει απροσπέλαστη και τον Μπόλντγουιν να εμφανίζεται σε κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού με σκορ και ασίστ έγινε το 66-53 (34’).

Μέχρι το τέλος και παρά την σωματική εξάντληση η οποία πλέον επηρέαζε κάθε πτυχή του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός παρέμεινε σοβαρός, συνεπής κι έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαία άμυνα,  είχε 43% στα τρίποντα (29% η Βιλερμπάν) κι έδωσαν 17 ασίστ αντί 13 των αντιπάλων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βεζένκοβ τελείωσε με 15 πόντους (1/4δ., 3/5δ., 4.4β.) και 7 ριμπάουντ.

Ο Παπανικολάου είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Με εξαίρεση τον Καουντί και τον Ζαν Σαρλς κανείς άλλος από τους Γάλλους δεν ξεχώρισε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καταπληκτική δουλειά από τον Νικολαΐδη σε άμυνα και επίθεση (6π., 5ρ., 4κλ., 4λ.).

Σπουδαία δουλειά κι από τον Ελις με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά το τρίτο δεκάλεπτο κατά το οποίο διατηρήθηκε η διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τον τραυματισμό του Μιλουτίνοφ. Η Βιλερμπάν τα τρίποντα (7/24) και τα πολλά αχρείαστα φάουλ που έκανε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:  Το απίστευτο κάρφωμα του Οκτάβιους Ελις  στο πρόσωπο του Ζαν Σαρλς!

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-33, 61-50, 77-68