Ολυμπιακός/ Ήττα από Βιλερμπάν

Χωρίς νεύρο, με... βαριά πόδια και προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε εύκολα (74-57) από την Βιλερμπάν στην Ισπανία.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του τουρνουά «We are back» της Euroleague στην Βαλένθια. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν... βαριά πόδια, αντιμετώπισαν προβλήματα στην άμυνα, «κόλλησαν» αρκετές φορές στην επίθεση και τελικά ηττήθηκαν από την Βιλερμπάν με 74-57. Οι Γάλλοι «σημάδεψαν» στις αδυναμίες των Πειραιωτών με τον θηριώδη Μουσταφά Φολ (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και τον δραστήριο Άλερικ Φρίμαν (14 πόντοι, 4/6 τρίποντα), ενώ συνολικά έδειξαν καλά στοιχεία, με ενέργεια και σωστές επιλογές. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός έδειξε πως χρειάζεται δουλειά και άμεση βελτίωση, με τον Οκτάβιους Έλις να είναι ουσιαστικά ο μοναδικός που πάλεψε (12 πόντοι).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Σλούκα, προηγήθηκε με 6-0, κρατώντας τους Γάλλους μακριά από το καλάθι. Ένα τάιμ - άουτ του Πάρκερ άλλαξε την εικόνα του αγώνα και η Βιλερμπάν ισορρόπησε (6-6 στο 5'), ενώ στη συνέχεια ανέλαβε και τα ηνία, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με ελαφρύ προβάδισμα (14-12).

Το μομέντουμ του φιλικού έγειρε προς την πλάστιγγα της Βιλερμπάν, η οποία είχε σαφώς μεγαλύτερη ενέργεια και όρεξη στην δεύτερη περίοδο. Οι Γάλλοι βρήκαν λύσειε και κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με εφτά πόντους στο 19' (30-23). Λίγο αργότερα, το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 32-25 υπέρ της ASVEL, η οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα δέκα λάθη και την κακή επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού.

Η εικόνα δεν άλλαξε πολύ στη συνέχεια, αφού οι Γάλλοι έμειναν σταθερά μπροστά στο σκορ. Το 37-25 στο 22' αποτύπωσε την κυριαρχία της ομάδας του Πάρκερ, μέχρι που ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και μείωσε σε 42-38 (25'), κυρίως χάρη στην ενέργεια και τις αποφάσεις του Σλούκα. Η Βιλερμπάν δεν... πτοήθηκε πάντως, σημάδεψε στον θηριώδη Φολ και ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-45, 30').

Καμία αλλαγή και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Βιλερμπάν παρέμινε σταθερή, προηγήθηκε με +13 (60-47) στο 32ο λεπτό και έφτασε χωρίς προβλήματα στη νίκη (74-57), η οποία της έδωσε και το εισιτήριο για τον τελικό του φιλικού τουρνουά της Βαλένθια. Στον μικρό τελικό ο Ολυμπιακός, που δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ουσιαστικά το θετικό αποτέλεσμα σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 14-12, 32-25, 55-45, 74-57