Ο Καλάθης έδωσε 10 ασίστ σε ένα δεκάλεπτο!

Ο Νικ Καλάθης... οργίασε δημιουργικά στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Βιλερμπάν και έδωσε 10 ασίστ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα!

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είναι ο κορυφαίος πασέρ, αλλά και ο κορυφαίος PG της Ευρώπης, πράγμα που αποδεικνύει συχνά - πυκνά. Απέναντι στη Βιλερμπάν ο Έλληνας σταρ είχε... κέφια και μαζί του «ρόλαρε» και η επίθεση της ομάδας του Ρικ Πιτίνο.

Συγκεκριμένα, ο Καλάθης τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 1 ασίστ (στο καλάθι που διαμόρφωσε το 7-2) και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε 11 τελικές πάσες. Με άλλα λόγια, ο ηγέτης των πρωταθλητών Ελλάδας μοίρασε 10 ασίστ μέσα στη δεύτερη περίοδο!

Να σημειώσουμε πως το προσωπικό ρεκόρ του 31χρονου γκαρντ είναι οι 18 ασίστ από το ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (3/1/2020), ενώ το ρεκόρ της διοργάνωσης σε ένα ματς είναι οι 19 τελικές πάσες, που είχε μοιράσει ο Στέφαν Γιόβιτς με τη φανέλα του Ερυθρού Αστέρα κόντρα στην Μπάγερν στις 12/11/2015.