Έλληνες στο εξωτερικό: Ξεχωρίζει η ασίστ του Όγκμποε

Υπάρχουν ποδοσφαιριστές που εκπροσωπούν την Ελλάδα κάθε Σαββατοκύριακο στο εξωτερικό και το SDNA σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των... ξενιτεμένων.

Χωρίς κάτι σπουδαίο κύλησε η αγωνιστική δράση του Σαββατοκύριακου για τους Έλληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό. Κάποιο γκολ δεν είχαμε, ενώ μόνο ο Μάριος Όγκμποε της Χάμιλτον κατάφερε να δώσει την ασίστ του πρώτου γκολ στην ήττα της ομάδας του.

Γερμανία

Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Αναπληρωματικός στην νίκη με 3-0 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Εκτός αποστολής για το ματς με την Βέρντερ Βρέμης.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βασικός στην νίκη επί της Φράιμπουργκ με 2-0.

Ιταλία

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στη μεγάλη νίκη των «παρτενοπέι» απέναντι στη Γιουβέντους με 2-1.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Έμεινε στον πάγκο κόντρα στη Γιουβέντους.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός στην ήττα με 3-0 από την Ελλάς Βερόνα, δέχθηκε κίτρινα κάρτα.

Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Δεν έκανε την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο στην ισοπαλία 1-1 με την Ίντερ.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στο 0-0 με την Σαμπντόρια.

Ισπανία

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Εκτός αποστολής στο 0-0 με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Έμεινε στον πάγκο στη νίκη επί της Αλμπαθέτε με 1-0.

Γαλλία

Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Μπήκε στο 69ο λεπτό στην ήττα με 3-0 από τη Λιόν.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Βγήκε στο 57ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα από τη Μετς με 1-0.

Πορτογαλία

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη επί της Πάσος Φερέιρα 2-0.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής στο ματς με την Πάσος Φερέιρα.

Ολλανδία

Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε στο 55ο λεπτό στο 1-1 με την Τβέντε.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Ξεκίνησε βασικός, έδωσε τη θέση του στο 74ο λεπτό στο 0-0 με την Τσβόλε.

Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Έκανε την είσοδό του στον αγώνα στο 74ο λεπτό.

Γιώργος Στρέζος (Βίλεμ ΙΙ): Παρέμεινε γι' ακόμη ένα παιχνίδι στον πάγκο.

Δημήτρης Ιωαννίδης (Φορτούνα Σιτάρντ): Εκτός αποστολής στο 1-1 με την Σπάρτα Ρότερνταμ.

Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Αναπληρωματικός τερματοφύλακας στο 1-1 με την Έμεν.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είναι τραυματίας έμεινε εκτός αποστολής.

Βέλγιο

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στη νίκη της ομάδας του με την Μέχελεν.

Τουρκία

Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Βασικός στο 1-2 με την Κασίμπασα.

Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη της ομάδας του.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Αναπληρωματικός στο παιχνίδι με την Κασίμπασα.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός στο 1-1 με την Καϊσερίσπορ.

Σκωτία

Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Αγωνίστηκε 67 λεπτά στην ήττα 4-2 με την Λίβινγκστον, έβγαλε την ασίστ για το πρώτο γκολ.

Αυστραλία

Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην ήττα 4-3 από την Αδελαΐδα.