Ιδανική πρεμιέρα

Στο πρώτο της φετινό ματς στο χώμα, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν αξιόπιστη και με αρκετά καλά εμφάνιση πήρε τη νίκη επί της 29χρονης Βουλγάρας (Νο.74) με 6-3, 6-3 σε 80 λεπτά. Αύριο (3/4) έχει ρεπό και την Πέμπτη (4/4) θα παίξει στον τρίτο γύρο με Λέσια Τσουρένκο ή Άστρα Σάρμα.

Η γρήγορη μετάβαση από τις σκληρές επιφάνειες στις χωμάτινες πάντα κρύβει παγίδες και η αλήθεια είναι ότι η Μαρία φάνηκε εκτός ρυθμού στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ η Τόμοβα είχε ήδη ένα ματς στα πόδια της.

Δεν άργησε, ωστόσο, να βρει τα πατήματά της, να βρει τα χτυπήματα και το σερβίς της, για να πάρει μια ακόμα νίκη με τον Ντέιβιντ Γουίτ στο πλευρό της. Θαύματα δεν γίνονται σε λίγες μόνο εβδομάδες, όμως είναι φανερό ότι η ψυχολογία της έχει αλλάξει με τον νέο κόουτς και πλέον έχει εμπιστοσύνη στο παιχνίδι της ακόμα και στις δύσκολες στιγμές.

Σήμερα, για παράδειγμα, τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά, αλλά εκείνη δεν πανικοβλήθηκε. Ανέβασε σιγά-σιγά το επίπεδό της και με υπομονή μετέτρεψε το 1-3 σε 6-3, για να κατακτήσει πανηγυρικά το πρώτο σετ.

Παρότι απείλησε πρώτη στο δεύτερο σετ και είχε δύο μπρέικ πόιντ, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν η Τόμοβα προηγήθηκε με 0-40 στο 2-3. Και πάλι, ωστόσο, δεν έχασε την αυτοκυριαρχία της, και όχι μόνο κράτησε για το 3-3, αλλά πέτυχε και το μπρέικ αμέσως μετά, για να πάρει προβάδισμα με 4-3.

Αφού κράτησε με άνεση το σερβίς της αμέσως μετά, πίεσε την αντίπαλό της όταν σέρβιρε για να μείνει στο ματς και τελικά έκλεισε τον αγώνα με ένα ακόμα μπρέικ.