Iδανικό ξεκίνημα αλλά χωρίς συνέχεια για την Ελλάδα

To ιδανικό ξεκίνημα της Εθνικής Ελλάδας δεν είχε συνέχεια στον αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής για το Eurovolley Ανδρών όπου την Παρασκευή έχασε από την Εθνική Ιταλίας με 1-3 σετ δεχόμενη η δεύτερη ήττα της για τον Α’ Όμιλο που διεξάγεται στο Montpellier της Γαλλίας.

Τα παιδιά του Δημήτρη Ανδρεόπουλου όμως έδειξαν ότι κότσια και μπορούν να μπουν «σφήνα» στην τετράδα του Ομίλου για τους «16».

Το πρώτο σετ ήταν εντυπωσιακό για την Ελλάδα που είχε εκπληκτική υποδοχή, «έβγαλε» από το παιχνίδι τον Zaytsev και με  φοβερό  σέρβις (άσοι Ζουπάνη) προηγήθηκε 15-10. Ο ρυθμός δεν άλλαξε μέχρι τέλους με τον Βουλκίδη με δυο ξεκούραστους πόντους να διαμορφώνει το 25-17 σε 29 λεπτά. «Κλειδί» του σετ οι εκπληκτικές άμυνες του Μενέλαου Κοκκινάκη, ενώ πολύ δραστήριος ήταν ο Θανάσης Πρωτοψάλτης.

Οι Ιταλοί ανασυντάχθηκαν στο δεύτερο σετ με τον Juantorena να «πυροβολεί» προηγήθηκαν 13-08. Η Ελλάδα πάλεψε κατάφερε να μειώσει  από το 22-17 στο 23-22 με τον Αλέξανδρο Ράπτη να βοηθά σε αυτό το σημείο, αλλά οι «ατζούρι» πήραν το σετ 23-25 σε 33 λεπτά ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο επόμενο σετ η Ελλάδα ήταν κοντά στο σκορ στα αρχικά στάδια, αλλά οι Ιταλοί κατάφεραν να ξεφύγουν 13-19 και να κερδίσουν 19-25 σε 26 λεπτά ανατρέποντας το σκορ 1-2.

Η εξέλιξη του τρίτου σετ ήταν καταλυτική για το τέταρτο, αφού οι Ιταλοί ξέφυγαν 13-06 για να επιβληθούν με 18-25. Η Ελλάδα είχε πρόβλημα στο τέλειωμα των φάσεων σε αυτό το σετ αφού ο Πετρέας δεν βοήθησε, ενώ προσπαθούσαν μόνο οι Πρωτοψάλτης και Ράπτης.

Μελανό σημείο για την Ελλάδα στον αγώνα το μπλοκ που ήταν το αδύνατο σημείο της ομάδας.

Ο τρίτος αγώνας της Ελλάδας θα γίνει σήμερα στις 18:15 (Cytavision 5) απέναντι στη Γαλλία.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Sud de France Arena Montpellier: ΙΤΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 3-1 (17-25, 25-23, 25-19, 25-18)