Ισπανία-Ελλάδα: Ήττα συμπερασμάτων

Η -χωρίς Σλούκα, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη- η Εθνική Ελλάδας πάλεψε, αλλά γνώρισε την ήττα στη Μαδρίτη από την ανώτερη Φούρια Ρόχα στο δεύτερο μεταξύ τους φιλικό σε τρεις μέρες.

Πολλά συμπεράσματα έβγαλε ο Δημήτρης Ιτούδης μετά την ήττα με 87-80 από την Ισπανία. Ο Έλληνας ομοσπονδιακός προπονητής δεν είχε στη διάθεσή του τους Ισπανία-Ελλάδα: και είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πράγματα, σχήματα και καταστάσεις. Προβληματισμό δημιουργούν τα ποσοστά σε τρίποντα και βολές, με 7/24 (29.2%) και 17/29 (58.6) αντίστοιχα!

Κορυφαίος ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 24 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Γ. Ερναγκόμεθ ξεχώρισε με 23 πόντους.

Καλή εκκίνηση, κενό διάστημα και επιστροφή!
Ιδανικά μπήκε στο ματς η Γαλανόλευκη με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να είναι εξαιρετικός και μαζί με τον… μαέστρο Καλάθη να οδηγούν την ομάδα στο 15-8 στο 5′, με ένα σερί 7-0. Όμως οι Ίβηρες έβγαλαν αντίδραση με μπροστάρηδες τις παλιοσειρές Ρούντι Φερνάντεθ και Γιουλ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 14-6 και προβάδισμα ενός πόντου, 22-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί συνέχισαν να έχουν το πόδι στο… γκάζι, όντας εύστοχοι από την γραμμή του τριπόντου με 6/7 σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Κάπως έτσι η υπέρ τους διαφορά έφτασε στο +13 στο 16′. Στο τελευταίο τετράλεπτο πριν το ημίχρονο η Ελλάδα άρχισε να «βγάζει» άμυνες και να «ψαλιδίζει» τη διαφορά στους πέντε, με το 45-40 να είναι το σκορ στο 20′. Αξιοσημείωτη σε εκείνο το σημείο ήταν η αστοχία στα τρίποντα και τις βολές, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να μετρούν 3/13 και 5/10 αντίστοιχα!

Προσπέρασμα, αλλά…
Όπως και στην πρώτη περίοδο η Ελλάδα μπήκε καλύτερα και μάλιστα έφτασε να πάρει το προβάδισμα ξανά, με 47-46 και 49-47 στο 23′. Στο επόμενο πεντάλεπτο η Ισπανία με κυρίαρχο τον Γ. Ερναγκόμεθ έφτασε εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, στο +12, 65-53. Παρ’όλα αυτά τα Ντόρσεϊ και Μποχωρίδης έριξαν το σκορ στους έξι στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου, 67-61.

Οι Ίβηρες έφτασαν τη διαφορά στο +14 στην τελευταία περίοδο, με τη Γαλανόλευκη να προσπαθεί να τη ρίξει, βγάζοντας μαχητικότητα, ειδικά μετά το τάιμ άουτ του Ιτούδη όταν το σκορ άρχιζε να ξεφεύγει στο 32′. Όμως αυτή δεν ήταν αρκετή και η Επίσημη Αγαπημένη γνώρισε μια δίκαιη ήττα με 87-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 45-40, 67-61, 87-80

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπράουν 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πραντίγια 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ρούντι Φερνάντεθ 10 (2), Λόπεθ-Αροστέγι, Χάιμε Φερνάντεθ 6, Μπριθουέλα 4, Σάιθ 7 (1), Ερνανγκόμεθ 23 (6/12 δίποντα, 11/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Γιουλ 4, Νούνιεθ, Γκέρα 4, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 10 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πάρα

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ντόρσεϊ 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/6 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 8 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Αγραβάνης 24 (5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (1), Παπανικολάου 5 (1), Παπαπέτρου 8 (3/7 δίποντα, 2/2 βολές), Κουζέλογλου, Κώστας Αντετοκούνμπο 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1/6 τρίποντα), Θανάσης Αντετοκούνμπο 1 (4 ριμπάουντ)