Οι «ακτίνες» της Εθνικής Ελλάδας

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Ελλάδα από την Ιταλία στο Ολίμπικο σε ένα παιχνίδι που η Εθνική παρουσίασε για μεγάλο διάστημα καλό πρόσωπο. Το gazzetta.gr περνά από «ακτίνες» τους διεθνείς.

Πασχαλάκης: Στο πρώτο μέρος δεν είχε ιδιαίτερες δυσκολίες να αντιμετωπίσει και ήταν κυρίως θεατής. Στην επανάληψη είχε περισσότερη δουλειά κι αντέδρασε σωστά στο 55', όταν έκανε μια ωραία επέμβαση σε κεφαλιά του Ιμόμπιλε. Στο πέναλτι πέφτει στην άλλη πλευρά, ενώ στο 2-0, δεν έχει καθόλου καλό οπτικό πεδίο, ενώ η μπάλα του κάνει περίεργα παιχνίδια μιας και πρώτα κάπου βρίσκει και στη συνέχεια σκάει ακριβώς μπροστά του πριν καταλήξει στα δίχτυα. Έσωσε την Ελλάδα από το 3-0 στο 85' που με το πόδι έβγαλε το πλασέ του Ινσίνιε.

Μπακάκης: Οι Ιταλοί επέλεξαν αρκετές φορές την αριστερή τους πλευρά να επιτεθούν κυρίως με τον Σπινατσόλα, με τον Μπακάκη να έχει αρκετή δουλειά, αλλά να αναγκάζει τους Ιταλούς σε σέντρες. Είχε προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο. Από την πλευρά του οι Ιταλοί μπαίνουν στην περιοχή και κερδίζουν εν συνεχεία το πέναλτι, ενώ στο 85' έχασε τον Ινσίνιε, με τον Πασχαλάκη όμως να σώζει.

Σιόβας: Κανένα πρόβλημα στα πρώτα 45 λεπτά, αρκετά καλή συνεργασία με τον Χατζηδιάκο. Η Ελλάδα στο δεύτερο ημίχρονο δέχτηκε δύο γκολ, όμως δεν ευθύνεται σε κάποιο. Ήταν και πάλι σταθερός και παρά το σκορ έκανε ένα καλό παιχνίδι.

Χατζηδιάκος: Αντιμετώπισε όσες φορές χρειάστηκε τους αντίπαλους επιθετικούς στο πρώτο ημίχρονο με μεγάλη επιτυχία δεν έδειξε να έχει καθόλου άγχος στο ντεμπούτο του. Έκοψε αρκετές φάσεις στον αέρα και στην επανάληψη. Δεν φέρει ευθύνη σε κάποιο από τα γκολ που δέχτηκε η Ελλάδα.

Σταφυλλίδης: Ο αρχηγός της Εθνικής τα έβγαλε πέρα όσες φορές χρειάστηκε με τους ποδοσφαιριστές της Ιταλίας στα πρώτα 45 λεπτά. Το παιχνίδι της Ιταλίας συνέχισε να γίνεται από τα αριστερά με εκείνον να έχει λίγη δουλειά και στην επανάληψη.

Κουρμπέλης: Μαζί με τους Ζέκα και Μπουχαλάκη δημιούργησαν ένα συμπαγές κέντρο και ανάγκασαν τους Ιταλούς στο πρώτο ημίχρονο να παίξουν από τα άκρα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ιταλοί ανέβηκαν και πίεσαν περισσότερο, με τον Κουρμπέλη να έχει ίση ευθύνη με τους υπόλοιπους στον άξονα στη φάση του 2-0. Το κέντρο της Εθνικής έχασε τον Μπερναντέσκι που βρήκε χώρο να σουτάρει και να σκοράρει.

Ζέκα: Αρκετά κοψίματα στο πρώτο ημίχρονο, ήταν και πάλι παντού στο γήπεδο βοηθώντας τον Κουρμπέλη και στα μετόπισθεν. Από τα πόδια του Ζέκα ξεκινά η δεύτερη μεγάλη φάση της Εθνικής στο 60', όταν έκλεψε στο κέντρο. Μαζί με τον Κουρμπέλη και τον Γιαννούλη έχουν χάσει τον Μπερναντέσκι που σουτάρει ξερμακάριστος.

Μπουχαλάκης: Μπορεί να έκανε λιγότερη δουλειά από τους άλλους δύο στο πρώτο μέρος, όμως ήταν εξίσου καλός όταν χρειάστηκε. Έγινε όμως ο μοιραίος της Ελλάδας στο 63' όταν έκανε χέρι μέσα στην περιοχή κι έδωσε την ευκαιρία στους Ιταλούς να ανοίξουν το σκορ από τα 11 βήματα. Στο 74', προσπάθησε να... διορθώσει το λάθος του, βρήκε εξαιρετικά τον Μπακασέτα με κεφαλιά αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν κακό κι αυτή ήταν η τελευταία του ενέργεια στο ματς.

Μπακασέτας: Τον είδαμε στην κορυφή της επίθεσης και ήταν θετικός. Από τα πόδια του φεύγει η μπάλα με την μία στη μεγάλη ευκαιρία της Ελλάδας στο 12', με τον Λημνιό να αστοχεί. Επίσης κέρδισε αρκετές μονομαχίες, πηγαίνοντας πρώτος στην μπάλα σχεδόν πάντα! Είχε την δική του ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 74', αλλά έκανε ένα άσχημο σουτ.

Λημνιός: Κινητικός ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ, μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Έχει την μεγάλη ευκαιρία της Ελλάδας στο 12', βλέποντας τον Ντοναρούμα να τον σταματά. Έβαλε προβλήματα στην αριστερή πλευρά της Ιταλίας. Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε ωραία ατομική ενέργεια και το γύρισμα στον Κουλούρη στην μεγάλη φάση της Εθνικής στο 60'.

Κουλούρης: Αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Εθνική ως εξτρέμ και δεν τα πήγε άσχημα. Στο 12', εκείνος δίνει την πρώτη πάσα στον Μπακασέτα πριν αυτός βρει τον Λημνιό στη μεγάλη φάση της Ελλάδας. Χάνει την μεγάλη ευκαιρία της Ελλάδας στο 60', όταν από πλάγια πλάσαρε στη κίνηση άουτ με αυτή τη φάση να είναι η τελευταία του πριν αποχωρήσει από το παιχνίδι.

Δώνης: Όσο αγωνίστηκε δεν πρόλαβε να έρθει πολλές φορές σε επαφή με την μπάλα. Ήταν όμως κινητικός και πίεζε αρκετά τους Ιταλούς αμυντικούς, ενώ στο φινάλε είχε κάποιες καλές ενέργειες προβληματίζοντας τους γηπεδούχους. Για όσο έπαιξε, το πρόσημο είναι θετικό.

Γιαννούλης: Πέρασε στο τελευταίο τέταρτο στο παιχνίδι κι αγωνίστηκε στη μεσαία γραμμή. Έχει τις δικές του ευθύνες στο γκολ του Μπερναντέσκι, ενώ είναι κι άτυχος στην ίδια φάση, καθώς η μπάλα βρίσκει στο πόδι του κι αλλάζει πορεία.

Μάνταλος: Μπήκε μετά το 2-0 της Ιταλίας και δεν μπορούσε να προσφέρει πλέον κάτι. Δεν μπορεί να κριθεί.