Βιλερμπάν-Ολυμπιακός: Κόλαση - παράδεισος, ένας... Σλούκας δρόμος

Το αίμα του πίσω πήρε ο Ολυμπιακός, που νίκησε τη Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ (101-93) και ρέφαρε την εντός έδρας ήττα του από τους Γάλλους. Σπουδαίος ο Κώστας Σλούκας, έβαλε το τρίποντο για την παράταση και ηγήθηκε ξανά των ερυθρόλευκων.

Τέσσερις ημέρες μετά από την πρώτη φετινή τους μονομαχία, Βιλερμπάν και Ολυμπιακός πάλεψαν εκ νέου, αυτή τη φορά στο παρκέ του Αστρομπάλ σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Νικητές αυτή τη φορά ήταν οι Πειραιώτες που "επιβίωσαν" με τρίποντο του Σλούκα στην κανονική διάρκεια, πήγαν το ματς στην παράταση και εκεί το κέρδισαν με τον ηγέτη τους να κάνει τη διαφορά και τους Άαρον Χάρισον - Σακίλ ΜακΚίσικ - Χασάν Μάρτιν να τον ακολουθούν.

Στο 11-9 ανέβηκαν οι ερυθρόλευκοι που έπιασαν την Αναντολού Εφές, τη Ζάλγκιρις Κάουνας και τη Βαλένθια στο ίδιο ρεκόρ, στον δρόμο προς την οκτάδα της κανονικής περιόδου και των playoffs της διοργάνωσης.

Ο Νόρις Κόουλ κι ο Ντέιβιντ Λάιτι ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τη Βιλερμπάν, με τον Γουίλ Χάουαρντ να ακολουθεί το βράδυ που ο γίγαντας Μουστάφα Φαλ έμεινε εκτός αγώνα αλλά η ομάδα του πάλεψε σαν αγρίμι για τη νίκη. Μεγάλο ματς και από τις δύο ομάδες, που έδειξαν ότι έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά αλλά μπορούν να προσφέρουν σπουδαίες μονομαχίες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη, Έλις ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, που γρήγορα βρήκε ρυθμό στην επίθεση με τον Σλούκα να έχει τέσσερις πόντους με δύο σουτ μέσης απόστασης και τρεις ασίστ για το 11-15 στο έβδομο λεπτό. Οι Πειραιώτες είχαν, βέβαια, δεχθεί οκτώ πόντους από τον Μπάκο, τον αναπληρωματικό σέντερ της Βιλερμπάν, ακόμη κι έτσι όμως η εικόνα τους ήταν εξαιρετική, με το 15-23 της πρώτης περιόδου να εξηγείται από το 75% στο δίποντο (9/12) και το μόλις ένα λάθος.

Οι Γάλλοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 μέσα σε κάτι λιγότερο από ένα λεπτό για να μαζέψουν τη διαφορά στο καλάθι (21-23), με τον Μάρτιν να το σπάει πριν γυρίσει στο 12' τον αστράγαλό του και πάει στον πάγκο. Τα λάθη πλήγωσαν τους Πειραιώτες, ο Μπάκο ισοφάρισε στο 28-28 στο 15', όμως ΜακΚίσικ και Έλις είχαν ταχύτητα και αποφασιστικότητα για το 35-37 στο 18' και μαζί με τον Μάρτιν που γύρισε για το φινάλε του πρώτου μέρους έγραψαν το 37-44 που θα μπορούσε να είναι σημαντικά μεγαλύτερο αν ο Ολυμπιακός είχε εκμεταλλευθεί το αντιαθλητικό που κέρδισε στα 4.6". Ο Πρίντεζης αστόχησε στις βολές, ο ΜακΚίσικ στο σουτ μετά από το timeout, ακόμη κι έτσι όμως οι ερυθρόλευκοι έδειχναν πως είχαν την τύχη τους στα χέρια τους.

Μάρτιν και Χάρισον έβαλαν πέντε πόντους στο ξεκίνημα του β' μέρους για το 40-49, ο Ολυμπιακός έδωσε δικαιώματα στη Βιλερμπάν με λάθη και χαμένους αιφνιδιασμούς, όμως ένα τρίποντο του Σλούκα για το 47-54 στα μέσα της τρίτης περιόδου κράτησε τους Γάλλους σε απόσταση. Όχι όμως για πολύ. Το 61-63 του 30' άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, ο Χάουαρντ "πήρε φωτιά" για το προσπέρασμα (66-65 στο 32') και η πίεση των Γάλλων δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Πειραιώτες, που βρέθηκαν και στο -5 από τρίποντο του Λάιτι (74-69) στο 33'.

Ο Λάιτι συνέχισε να πληγώνει τον Ολυμπιακό, έγραψε το 77-71 με λέι-απ και το 79-73 με βολές, ο ΜακΚίσικ όμως κράτησε ξανά όρθια την ομάδα του. Τα λάθη των Γάλλων οδήγησαν σε γκολ-φάουλ του Σλούκα για το 79-79 στο 37' και σε καλάθι του Μάρτιν για το προσπέρασμα (79-81 στο 38'), πριν βάλει ο Χάουαρντ τρίποντο για το 82-81 και ο Σλούκας βολές για το 82-83. Ο Χέιζ έκανε το ίδιο για το 84-83, ο ΜακΚίσικ σκόραρε αλλά χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ κι ο Κόουλ κέρδισε βολές στα 9.9". Τις έβαλε για το 86-83, όμως ο Σλούκας έφτιαξε το σουτ για την ισοπαλία, το πήρε και το έβαλε για το 86-86 που έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο Σλούκας κι ο ΜακΚίσικ δεν υπήρχε περίπτωση να χάσουν την ευκαιρία, ο Βεζένκοβ έβγαλε σπουδαίες άμυνες κι ο Ολυμπιακός πήρε μια μεγάλη νίκη για να ανέβει στο 11-9 και να μπει πολύ δυναμικά στο παιχνίδι της οκτάδας και των playoffs.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Πέρεζ, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 37-44, 61-63, 86-86 (κ.α.), 93-101

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 21η αγωνιστική η Βιλερμπάν θα παίξει εντός έδρας με τη Βαλένθια (21/1 στις 21:45), ενώ ο Ολυμπιακός θα πάει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει τη Ζάλγκιρις (22/1 στις 20:00).