ΘΡΥΛΙΚΗ - ΕΠΙΚΗ πρόκριση του Ολυμπιακού στο Λονδίνο! (βίντεο/φώτος)

Ο Ολυμπιακός τρέλανε όλη την Ευρώπη! Νίκησε με 2-1 στην παράταση την Άρσεναλ και πήρε μια ονειρεμένη πρόκριση στους «16» του Europa League! Στο 119' ο Ελ Αραμπί το χρυσό γκολ. Το τέρμα του Σισέ έστειλε το ματς στο έξτρα ημίωρο! Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα στο "Emirates".

- Έναρξη στο ματς

- 1' Κόρνερ για την Άρσεναλ, το κέρδισε ο Λακαζέτ αλλά αυτό πέρασε ανεκμετάλλευτο.

- 12' Σουτ του Τζάκα έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε. Είχε προηγηθεί κλέψιμο της μπάλας από τον Τσιμίκα στο αριστερό άκρο της άμυνας.

- 19' Δεν πέρασε η πάσα του Τσιμίκα για τον Αραμπί. Έδιωξε σε κόρνερ ο Μουστάφι.

- 20' Κίτρινη κάρτα στον Μπα για μαρκάρισμα στον Πεπέ, στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

- 22' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πεπέ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 26' Ο Πεπέ έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα κατέληξε άουτ.

- 29' Η Άρσεναλ συνεχίζει να έχει την κατοχή της μπάλας. Όλος ο Ολυμπιακός στο μισό γήπεδο τώρα.

- 32' Σουτ του Μπουχαλάκη, έπεσε και έβαλε την κόντρα με τάκλιν ο Μουστάφι.

- 36' Η καλύτερη στιγμή του αγώνα. Ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

- 39' Ο Λακαζέτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά από γύρισμα του Σάκα. Ο νεαρός μπακ ήταν όμως εκτεθειμένος. Οφσάιντ, ακυρώνεται το γκολ.

Ημίχρονο. Στο κόλπο ο Ολυμπιακός, μπορεί το γκολ

- Έναρξη στο β' ημίχρονο

- 52' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Ο Σισέ!!! Ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Σενεγαλέζος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

- 57' Απίθανη ενέργεια από τοπν Τσιμίκα! Το σουτ με το δεξί έξω από την περιοχή έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Λένο.

- 62' Σουτ του Πεπέ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

- 70' Εκανε τη σέντρα ο Τσιμίκας, δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Αραμπί!

- 74' Η Άρσεναλ πιέζει αρκετά στα τελευταία λεπτά.

- 75' Απανωτές ντρίμπλες του Πεπέ, ζάλισε την άμυνα του Ολυμπιακού και τελικά κέρδισε κόρνερ.

- 76' Μεγάλη απόκρουση από τον Σα σε σουτ του Πεπέ. Στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Λακαζέτ πέρασε άουτ.

- 78' Δεν πέρασε η πάσα του Μασούρα στον Αραμπί. Αν περνούσε, ο Μαροκινός θα βρισκόταν σε θέση βολής.

- 81' Σουτ του Λακαζέτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από κακή εκτίμηση της φάσης από τον Σισέ, η μπάλα άουτ.

- 84' Οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπαθούν να αντέξουν. Διώχνει σε κόρνερ ο Τσιμίκας.

- 88' Πιέζει η Άρσεναλ. Προσπαθεί να αντέξει ο Ολυμπιακός. Γίνεται τεράστια προσπάθεια.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων

ΤΕΛΟΣ κανονικής διάρκειας.

Πάμε στην ημίωρη παράταση

- Έναρξη στο πρώτο 15λεπτο της παράτασης

- 95' Η Άρσεναλ έχει κλείσει τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο.

- 104' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γκασπάρ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα άουτ. Τεράστια ευκαιρία.

Ημίχρονο πρώτου ημιχρόνου παράτασης

- 106' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της παράτασης.

- 109' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ωραία αντεπίθεση για τους "ερυθρόλευκους" με τον Ελ Αραμπί να δίνει στον Μασούρα, αυτός έκανε ένα ωραίο σουτ με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

- 113' ΓΚΟΛ η Άρσεναλ και 1-1! Ο Ομπαμεγιάνγκ! Σέντρα του Μαρτινέλι ο Σισέ έκοψε αλλά η μπάλα πήγε στον αρχηγό των γηπεδούχων που με ένα υπέροχο γυριστό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σα.

- 119' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-2! Ο Ελ Αραμπί!!! Ο Ελαμπντελαουί με υπερπροσπάθεια έδωσε στον Μασούρα, αυτός έκανε τη σέντρα προς τον Ελ Αραμπί που πετάχθηκε στο ύψος οτυ πέναλτι και πλάσαρε για να νικήσει τον Λένο και να σκοράρει.

120+2' ΑΠΙΘΑΝΗ ευκαιρία για την Άρσεναλ, Σέντρα από τα δεξιά με τη μπάλα από κόντρες να φτάνει στον Ομπαμεγιάνκ που ανενόχλητος έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα σύριζα έξω.