ΗΤΤΑ για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακό πλήρωσε το τραγικό πρώτο ημίχρονο στο Μιλάνο, έχασε ένα ακόμα ματς με διεκδικητή πρόκρισης (90-79 η Αρμάνι) και έπεσε κάτω από την πρώτη δεκάδα της Euroleague. Στο τέλος μάλιστα ισοφαρίστηκε και το +11 του ΣΕΦ.

Για είκοσι λεπτά, ο Ολυμπιακός έδειχνε πως είχε ξεχάσει ότι το ματς στην Ιταλία ήταν... τελικός. Η Αρμάνι ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος και έκανε σχεδόν ό,τι ήθελε στο παρκέ, όμως οι Πειραιώτες ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο, επέστρεψαν και δημιούργησαν συνθήκες πραγματικού ντέρμπι.

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά και εκεί η Αρμάνι ήταν ανώτερη: Με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα... καθάρισε το παιχνίδι (90-79) και ανέβηκε στο 14-7. Σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο και ο Κέβιν Πάντερ, που ήταν εκπληκτικός (27 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μάλκολμ Ντιλέινι (16 πόντοι, 5 ασίστ), που είχε ένα μεγάλο τρίποντο στο τέλος, το οποίο με την σειρά του έδωσε... ώθηση για την τελική διαφορά των έντεκα πόντων.

Αντίθετα, τα πράγματα δυσκολεύουν για τον Ολυμπιακό, που έπεσε στο 11-11 και ψάχνει άμεσα μεγάλες νίκες για να κυνηγήσει την οκτάδα. Οι Κώστας Σλούκας (17 πόντοι, 7 ασίστ, 5/7 τρίποντα) και Σάσα Βεζένκοφ (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) πάλεψαν, όμως έλειψε η σταθερότητα από τους υπόλοιπους παίκτες. Τέσσερα λεπτά έμεινε στο παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης, που δεν πήρε καν προσπάθεια για σουτ.